خانه / اخبار / اخبار فرهنگی / کاهش قاچاق کتاب با راه‌اندازی سامانه نوین نشر

کاهش قاچاق کتاب با راه‌اندازی سامانه نوین نشر

به گزارش ایسنا و به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، مراسم بازگشایی مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه این وزارتخانه و همچنین آیین رونمایی از سامانه نوین نشر کتاب و تجلیل از کتابفروشان پیشکسوت، با حضورجمعی از معاونان، مدیران و اهالی نشر و کتاب برگزار شد.

در این مراسم سیدعباس صالحی – وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی – گفت: در ایامی که در معاونت امور فرهنگی مشغول به خدمت بودم، دغدغه بسیاری از ناشران شهرستانی رفت‌وآمد و ایجاد فاصله کاری برای آن‌ها بود. گام اولی که برای رفع این مشکل از سوی اداره کتاب برداشته شد، توسعه توکن‌ها بود.

او افزود: امروز در ادامه مسیر توکن‌ها گام دیگری با عنوان راه‌اندازی سامانه نوین نشر کتاب برداشته شد که با آن ناشران شهرستانی و تهرانی شرایط بهتری نسبت به گذشته خواهند داشت و از طرفی وظایف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در معاونت امور فرهنگی روان‌تر، راحت‌تر و با تسهیلات بیشتری طی می‌شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی سپس بیان کرد: از طریق این سامانه ناشر به‌طور همزمان با خانه کتاب، نهاد کتابخانه‌های عمومی بدون زمان با فاصله و مراجعات حضوری ارتباط برقرار می‌کند و این روند تسهیل کننده‌تر است.

او در ادامه خاطرنشان کرد: با حذف توکن امکان دسترسی آن‌لاین و متعدد برای ناشر ایجاد می‌شود و از طریق تلفن همراه هوشمند قابل دسترسی است و امکان قاچاق کتاب نیز به حداقل می‌رسد و این سامانه امکان تفکیک کتاب‌های مجاز از غیرمجاز را فراهم می‌آورد.

قاچاق کتاب تهدیدکننده نشر و فرهنگ است

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی اظهار کرد: این سامانه در کاهش قاچاق کتاب که یکی از مساله‌های مهم نشر است، موثر است. قاچاق کتاب تهدیدکننده نشر و فرهنگ کشور محسوب می‌شود و این سامانه به گونه‌ای امکان تسهیلات بیشتر در نحوه خدمات‌دهی به ناشران را به وجود می‌آورد.

صالحی در عین حال تصریح کرد: این سامانه منجر می‌شود تا وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی وظایف حاکمیتی خود در تجمیع آمار و اطلاعات را آماده‌تر کند و آن را ارتقاء دهد.

کتابفروشی‌ها پاتوق فرهنگی و اجتماعی هستند

او در ادامه با اشاره به نقش کتابفروشی‌ها در توسعه فرهنگ کشور ادامه داد: توجه به کتابفروشان از موضوعات جدی است که در دوره قبل و اکنون در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مورد تاکید بوده است، زیرا کتابفروشان صرفا یک واسطه انتقال کتاب نیستند و به عنوان پایگاه فرهنگی و اجتماعی و پاتوق فرهنگی محسوب می‌شوند.

صالحی تصریح کرد: بنابراین باید این کانون‌های فرهنگی را در شهرها و شهرستان‌ها زنده نگه داریم و جلوی افول و خاموشی آن‌ها را بگیریم.

فرهنگ مراجعه به کتابفروشی‌ها را ارتقاء دهیم

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی همچنین اظهار کرد: با نگاه به توسعه و توجه جدی به کتابفروشی‌ها تجهیز و تاسیس کتابفروشی‌های جدید آغاز شد، ولی باید با منابع جدید به توسعه کتابفروشی‌های موجود فکر کنیم و جلوی تعطیلی آنها را بگیریم.

او با تاکید بر این‌که باید فرهنگ مراجعه به کتابفروشی‌ها را ارتقاء دهیم، ادامه داد: باید نسل جدید را برای مراجعه به کتابفروشی‌ها تشویق کرد و این امر در تربیت اجتماعی آن‌ها قرار گیرد.

صالحی با اشاره به طرح‌های عیدانه و تابستانه کتاب، جام باشگاه‌های کتابخوانی و دوشنبه‌های کتابخوانی در مهدکودک‌ها، گفت: این طرح‌ها ملزم به خرید کتاب از کتابفروشی‌ها هستند.

او خاطرنشان کرد: ایده‌های بسیاری وجود دارد که می‌توان از طریق آن فرهنگ مراجعه به کتابفروشی‌ها را به عنوان فرهنگ رفتاری در کودکان گسترش داد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: کتابفروشی‌ها به عنوان دریچه‌های تنفس معنوی و فرهنگی شهر هستند و نباید مسدود شوند. بنابراین باید در توسعه آن‌ها اهتمام داشت.

کتابخانه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی می‌تواند مرجع و منبع جدی تلقی شود

صالحی در ادامه با اشاره به بازگشایی کتابخانه تخصصی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: این کتابخانه دارای منابع غنی و کم‌نظیری بوده و کتابخانه این وزارتخانه که به عنوان سکاندار حوزه نشر و کتاب کشور به شمار می‌آید، می‌تواند به عنوان مرجع جدی تلقی شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی افزود: بازگشایی این کتابخانه می‌تواند نقطه عطف جدیدی در حوزه فرهنگ کتابخوانی محسوب شود و هر چقدر این کتابخانه را غنی‌تر کنیم مخاطبان و ذی‌نفعان آن می‌توانند بیشتر به آن مراجعه کنند و از خدمات آن بهره ببرند.

در این آیین از ٧ کتابفروش پیشکسوت کشور از سوی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تقدیر شد.

در پایان وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی مرکز اسناد و کتابخانه تخصصی فرهنگ و رسانه این وزارتخانه را افتتاح کرد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

انسان بی‌نقص برای سومین بار به کتابفروشی‌ها آمد

کتاب «انسان بی‌نقص» نوشته مایکل سندل با ترجمه افشین خاکباز توسط نشر نو به چاپ سوم رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *