خانه / اخبار / اخبار فرهنگی / هدی نوری زاده: تئاتر «پروانه الجزایری» تلفیقی از سینما و تئاتر است

هدی نوری زاده: تئاتر «پروانه الجزایری» تلفیقی از سینما و تئاتر است

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، هدی نوری‌زاده بازیگر  درباره نقش خود توضیح داد: در این نمایش نقشه مهرگان را به عهده دارم. مهرگان صاحب ویلایی است که در آن تمام بازیگران را در کنار هم جمع می کند، داستان این نمایش در چند ساعت از شبانه روز اتفاق می افتد و به این گونه است که چند جوان به یک ویلا می روند تا یک جشن برای خداحافظی با یکی از دوستانشان برپا کنند ولی اتفاقاتی رخ می دهد و یکی از دوستان فوت می‌کند ولی شخصیت های این نمایش کاری می کنند که دوستشان دوباره از مرگ بازگردد.

وی افزود: شخصیت ها شروع به انجام یک بازی که همیشه انجام می دادند می کنند و آنقدر این بازی را ادامه می دهند تا دوستشان بازگردد. این کار ترکیبی از سینما و تئاتر است، کاری بین سورئال و رئالیسم است کاراکتر های این نمایش از چهار خانم و دو آقا تشکیل شده‌اند.

این بازیگر تئاتر با اشاره به دلایلی که نمایش «پروانه الجزایری» را برای بازی کردن انتخاب کرده گفت: میثم گزی یکی از کارگردان‌های کاربلد استان بوشهر است و من به واسطه اینکه قبلا با وی همکاری کرده بودم، زمانی که پیشنهاد بازی در این نمایش را به من داد آن را پذیرفتم ولی دلیل اصلی پذیرفتن این نقش نمایشنامه آن بود زیرا قلم بسیار خوب و متفاوتی نسبت به تمام نمایش نامه هایی که تا به حال خوانده بودم داشت. 

این بازیگر تئاتر با اشاره به تفاوت هایی که نمایش «پروانه الجزایری» با دیگر تئاتر هایی که در کارنامه هنری خود ثبت کرده گفت: از نظر من هر تئاتر رنگ و بوی خود را دارد و هر نقشی که به عهده می گیرم من را وارد یک دنیای جدید می‌کند، هر نقش ویژگی های خود و زندگی خود را دارد تفاوت نقش هایی که تا به حال بازی کرده ام با یکدیگر این است که هر کدام من را وارد یک دنیای جدید می کنند.

نوری زاده با اشاره به وضعیت درام در ایران گفت از نظر من وضعیت کنونی تئاتر ایران خود یک درام غمگین است و پرداختن به آن هیچ دردی از دردهای هنرمندان را دوا نمی کند. درام ما نیز از وضعیت تئاتر و وضعیت نابسامان معیشتی مردم چندان فاصله ای ندارد.

بازیگر تئاتر «پروانه الجزایری» با اشاره به تفاوت نمایش هایی که در سالن‌های خصوصی اجرا می شوند با تئاتر هایی که در سالن های دولتی به روی صحنه می‌روند توضیح داد: برای تئاتر ایران سیاست گذاری های غلطی انجام می شود، به طوری که هم سینما و هم تئاتر به گیشه تبدیل شده اند. بیشتر مخاطبان برای تماشای تئاتر به سراغ آن نمایش هایی می‌روند که بازیگر مورد علاقه شان در آن بازی می کند. 

وی افزود: تئاترهای بسیار خوبی هم اکنون اجرا می شوند که هیچ بازیگر معروفی در آنها بازی نمی کند به همین دلیل مخاطب زیادی هم ندارند و از آنها استقبال خوبی نمی شود، در سالن های دولتی به سختی به گروه های تئاتری سالن داده می شود و باید مدت بسیار طولانی منتظر بمانند در این اوضاع گروه های تئاتری به سمت سالن های خصوصی می روند ولی هزینه اجاره سالن های خصوصی بسیار بالاست و برای اجاره این سالن ها حتی بازیگران هم ناچار می شوند از جیب خودشان هزینه پرداخت کنند. 

نوری زاده در پایان تصریح کرد: امیدوارم موجی راه بیوفتد که از ما گروه های تئاتری حمایت شود زیرا ما دلگرم به نگاه مخاطبان هستیم، امیدوارم مشکلات کنونی تئاتر ایران به زودی حل شود.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

سرشار: “قصه‌گویی شبانه” در زمستان به کنداکتور شبکه کودک اضافه می‌شود

رئیس شبکه کودک از آغاز برنامه "قصه‌گویی شبانه" با اجرای مریم وطن‌پور که از زمستان روی آنتن می‌رود، خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *