خانه / اخبار / اخبار فرهنگی / نگرانی از وضعیت زبان فارسی در پاکستان

نگرانی از وضعیت زبان فارسی در پاکستان

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی بنیاد سعدی، سیدباقرسخایی به منظور رسیدگی به وضعیت مرکز تحقیقات زبان فارسی در اسلام‌آباد، در سفری سه‌روزه به پاکستان، ضمن دیدارهایی با سرکنسول، مسئول خانه فرهنگ، سرپرست رایزنی فرهنگی، رییس دانشکده شرق‌شناسی دانشگاه پنجاب، رییس دانشگاه زبان‌شناسی دانشگاه بانوان لاهور و رئیس گروه زبان فارسی در دانشگاه نومل، از کلاس‌های دانشگاه پنجاب، دانشگاه زبان‌شناسی، مدرسه اقبال لاهوری، کلاس­‌های آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ و  مرکز تحقیقات زبان فارسی در اسلام‌آباد بازدید کرد.

دبیر بنیاد سعدی با اشاره به اهمیت گسترش و حفظ زبان فارسی در کشور پاکستان و همچنین ضرورت توجه به مرکز تحقیقات زبان فارسی در این منطقه گفت: مرکز تحقیقات زبان فارسی در پاکستان در اجرای موافقت­نامه منعقده بین دو کشور ایران و پاکستان، اول آبان سال ۱۳۵۰ تشکیل شده و این مرکز همچنان به کار خود که بخشی از آن حفظ نسخ خطی است ادامه می دهد اما درسال های اخیر به دلیل مشکلات مالی، فعالیت کمتری داشته است .

او ضمن بازدید از قسمت های مختلف این مرکز اظهار کرد: ساختمان فعلی مرکز نسبتاً مناسب است و چندان مشکل­‌زا نیست ولی نسخ ارزشمند خطی باید در فضای مخصوص به نحوی نگهداری شود که از گزند حوادث محفوظ بماند.

سخایی تصریح کرد: مدیریت این مرکز نیازمند یک فرد تمام‌وقت و آگاه به کار است که قرار است در آینده نزدیک یک نفر برای این منظور از طرف بنیاد سعدی به پاکستان اعزام شود. بدون شک نگهداری و حفاظت از نسخ خطی بسیار گرانبهای مرکز، به دلیل هزینه بر بودن، نیاز به عزم ملی دارد و نه تنها از عهده بنیاد سعدی، بلکه از ظرفیت  سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی نیز خارج است.

او همچنین به اعطای یک قطعه زمین چندهزارمتری در یکی از بهترین مناطق اسلام آباد به عنوان یکی از کمک‌های دولت پاکستان به مرکز تحقیقات زبان فارسی اشاره کرد و گفت: متاسفانه در حال حاضر، این زمین به صورت بایر رها شده است .

دبیر بنیاد سعدی همچنین به بازدید از دانشگاه پنجاب لاهور اشاره کرد و گفت: در این دیدار که به اتفاق آقای ناظری سرکنسول محترم و آقای رضایی فرد، سرپرست خانه فرهنگ لاهور انجام شد، با آقای محمد سلیم مظهر، رئیس دانشکده زبان‌شناسی دانشگاه پنجاب ملاقات کردیم. ایشان ضمن ارائه گزارشی از فعالیت‌های دانشکده در زمینه آموزش زبان فارسی، خواهان توجه بیشتر به کرسی زبان فارسی در دانشگاه های پاکستان شد و بسیار نگران وضعیت زبان فارسی در این کشور بود و عنوان کرد که پاکستان را خارج از ایران حساب نکنند چراکه تنها ۲۰۰ دانشجوی زبان فارسی در مقاطع مختلف دانشگاه شرق شناسی پنجاب در حال تحصیل هستند که حتی در دانشکده های ایران هم این تعداد دانشجوی زبان فارسی تحصیل نمی کنند.

بنا بر این گزارش، بازدید از کلاس­های آموزش زبان فارسی در خانه فرهنگ لاهور و ارائه لوح های فشرده آموزش زبان فارسی از دیگر برنامه های دبیر بنیاد سعدی بود.

او با اشاره به دیدارش با رییس مرکز زبان فارسی دانشگاه بانوان لاهور نیز گفت: خانم دکتر فلیحه کاظمی در گزارشی عنوان کرد که دانشگاه بانوان لاهور بزرگترین دانشگاه بانوان آسیا با ۴۰ رشته تحصیلی است و ۶۰۰ دانشجوی زبان فارسی از دیپلم، لیسانس، فوق لیسانس و دکترا و پیش دکترا در آن تحصیل می­‌کنند و شش استاد در دوره دکتری در حال تدریس و دو نفر هم در حال گرفتن دکترا هستند.

سخایی درباره ملاقات با دکتر محمد سفیر، رئیس گروه زبان فارسی در دانشگاه نومل نیز اظهار کرد: در این ملاقات علاوه بر آقای کاکا، سرپرست رایزنی فرهنگی، تعدادی از استادان زبان فارسی نیز حضور داشتند. آقای محمد سفیر، از ظرفیت دانشگاه برای فارسی آموزان صحبت و عنوان کرد که متاسفانه زبان فارسی به شدت در حال از دست دادن جایگاه خود است و دانشجویان علاقه­‌مند هستند زبان هایی را یاد بگیرند که برای آینده شغلی آنها مهم است. در این دیدار  رئیس گروه زبان فارسی دانشگاه نومل همچنین خواستار فعال کردن مرکز تحقیقات زبان فارسی در پاکستان شد.

منبع : خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

شب خاطره شهدای یگان فاتحین برگزار می‌شود

مدیر دفتر برنامه‌های «شب خاطره» حوزه هنری از برگزاری شب خاطره شهدای خان‌طومان یگان فاتحین خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *