خانه / اخبار / اخبار سیاسی / نماینده مجلس:نگاه ملی در بودجه نویسی در روزهای تحریم ضروریست

نماینده مجلس:نگاه ملی در بودجه نویسی در روزهای تحریم ضروریست

– اخبار سیاسی –

منصور مرادی عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس  در گفت‌وگو با  خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، اشاره به بررسی بودجه سال 98 در قوه مقننه، گفت: با توجه به شرایط اقتصادی و تحریم های اعمال شده، شایسته‌ است نگاه ملی نمایندگان به بودجه سال 98 نسبت به سنوات گذشته بیشتر باشد.

ارقام کلی منابع و مصارف لایحه بودجه سال 98 بازنگری شد
افشای توطئه آمریکایی‌ها برای ایجاد دعواهای بودجه‌ای به‌روایت جلالی
درخواست لاریجانی از کمیسیون‌های مجلس درباره بودجه 98

وی  افزود: هرچند نمایندگان مجلس تمایل دارند استان و شهرستان حوزه انتخابیه آنها در سال آینده از درصد بالایی اعتبارت بهرمند شوند اما باید توجه داشت سال 98 بخش قابل توجهی از اعتبارات بودجه به هزینه‌های جاری تعلق می‌گیرد.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس ادامه داد: با توجه به اینکه بخشی از درآمدهای نفتی و مالیات در واقع برای حقوق و مزایا در نظر گرفته خواهد شد بخش کمی از اعتبارات به بخش عمرانی اختصاص خواهد یافت که بیشتر آن نیز به صورت اسناد خزانه است.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس درباره فروش روزانه نفت به میزان یک میلیون بشکه در سال 98، بیان داشت: دولت در نظر دارد با افزایش قیمت نفت، کاهش فروش نفت را جبران کند، اما موضوع این است که با ذخیره نفتی چه برنامه‌ای دارد، آیا به دنبال سرمایه گذاری است یا اهداف دیگری را دنبال می‌کند.

این نماینده مجلس با اشاره به اینکه یک سوم درآمد کشور از فروش نفت و یک سوم از مالیات تامین می شود، گفت: باید باقی درآمد مورد نیاز کشور را از روش‌های غیر نفتی و غیر مالیاتی فراهم کرد، در سال 97 افزایش اسناد خزانه و اوراق مشارکت را داشتیم که در واقع آینده فروشی می‌شود.

مرادی به کاهش فروش نفت در سال آینده اشاره کرد و گفت: با کاهش درآمد نفتی و افزایش در آمد مالیاتی به قشر کارمند فشار بیشتری وارد می‌شود. خیلی نمی‌توان بر درآمدهای مالیاتی حساب باز کرد.

نماینده مردم مریوان و سروآباد در مجلس تصریح کرد: دولت با توجه به شرایط جدید لایحه بودجه را تنظیم کرده چرا که تحریم ها تشدید شده است و آثار این تحریم‌ها در زندگی مردم کاملا معلوم و محسوس است و برای بهبود وضعیت معیشت مردم باید نگاه نمایندگان به بودجه ملی و توسعه ای باشد تا بتوان فشار اقتصادی که برمردم وارد می شود را کمتر کرد.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

اصناف موظف به استفاده از صندوق مکانیزه فروش شدند

نمایندگان مجلس شورای اسلامی کلیه صاحبان مشاغل صنفی و غیرصنفی را موظف به ثبت نام در سامانه مؤدیان و استفاده از صندوق مکانیزه فروش کردند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *