خانه / اخبار / اخبار فرهنگی / مهیار علیزاده: پرکردن جای خالی بزرگان کار سختی است

مهیار علیزاده: پرکردن جای خالی بزرگان کار سختی است

– اخبار فرهنگی –

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، مهیار علیزاده آهنگساز شناخته شده موسیقی ایرانی درباره وضعیت استعدادیابی در جشنواره های موسیقی و همچنین بخش آموزشی اظهار کرد: مقوله استعدادیابی در شرایط موسیقی امروز ایران، به لحاظ روابط و ضوابطی که در بحث های اجرایی هنر و بخش آموزشی در آموزشگاه ها، دوره دبیرستان، هنرستان و دانشگاه اتفاق می افتد، تاثیر کمی دارد و معمولا اینگونه است که موزیسینهای موفق از روی حادثه ، شهرت در فضای مجازی و اتفاقاتی از این دست، به موفقیت رسیده اند.

اختتامیه جشنواره همایون خرم به روایت تصویر

 

وی تأکید کرد: شما کمتر نوجوان و جوانی را پیدا می‌کنید که برای آینده موسیقایی او در حوزه استعدادیابی، برنامه‌ریزی مناسبی صورت گرفته باشد. زیرا توجه به موضوع آموزش است که می‌تواند فضا را برای حضور هنرمندان مستعد در عرصه موسیقی و جایگزینی آنها برای بزرگانی چون استاد همایون خرم فراهم کند.

علیزاده درباره بحث سطح کیفی اجرای موسیقی توسط کودکان و نوجوانان، تاکید کرد: کیفیت اجرای بزرگسالان موسیقی در ایران به لحاظ صدابرداری، سالن و رفتار روی استیج زیر خط استاندارد بین المللی است. در نتیجه اگر بخواهیم درباره کیفیت اجرای کودکان و نوجوانان صحبت کنیم یک شوخی است. وقتی برخی از صدابرداران استیج هایی که کنسرت در آن ها برگزار می شود حتی حوصله استفاده از میکروفن و مانیتور مناسب را ندارند، کیفیت مناسب اجرا هم  ایجاد نمی شود.

وی درباره موضوع تنظیم آثار بزرگان موسیقی برای اجرا توسط کودکان و نوجوانان، یادآور شد: باید در این زمینه از کشورهایی که صاحب موسیقی هستند الگوبرداری کرد. آن ها به 2 شکل در این خصوص عمل می کنند، آنها آثار بزرگانی چون باخ را برای کودکان با استفاده از سازهای ابتدایی مثل فلوت ریکوردر آموزش می دهند.کودکان با این روش می فهمند که فواصل موسیقی چیست و گوش شان به شنیدن موسیقی درست عادت می کند تا اگر یک موسیقی فالش با سطح پایین را بشنوند، متوجه آن بشوند.

این هنرمند عرصه موسیقی در پایان سخنان خود با اشاره به برگزاری جشنواره موسیقی نوای خرم و توجه دست اندرکاران این حوزه به مولفه‌های آموزشی و پژوهشی، گفت: موزیسین های غربی برای کودکان و نوجوانان کارهای مجزایی نوشته اند که ما در کشورمان یا چنین کاری را نداریم یا کم داریم. اینکه آثار بزرگان موسیقی برای کودکان و نوجوانان تنظیم شود مسأله ای است که باید به صورت کارشناسانه انجام شود. پس باید در انتخاب موسیقی برای کودکان و نوجوانان به درستی تصمیم گیری شود زیرا هر موسیقی برای این گروه سنی مناسب نیست و می تواند باعث سرخوردگی آن ها بشود.

پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم) با هدف ارتقای سطح هنری و موسیقایی و و استفاده از نمونه ها و الگوهای موجود در هنر ایرانی برای  هنرمندان گروه سنی زیر 18 سال، طی روزهای 8، 9، 15 و 16 آذر ماه در فرهنگسرای نیاوران میزبان شرکت کنندگان خواهد بود، این در حالی است که  اختتامیه پنجمین جشنواره و جایزه همایون خرّم (نوای خرّم 5) نیز روز 5شنبه 22 آذر 1397 در تالار وحدت تهران با حضور شرکت کنندگان، علاقه مندان موسیقی ایرانی، هنرمندان و تعدادی از مدیران فرهنگی برگزار می شود.

در این دوره از جشنواره که توسط موسسه فرهنگی هنری «راد نو اندیش» با مدیریت بردیا صدر نوری  با همکاری دفتر موسیقی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی میزبان دوستداران موسیقی اصیل ایرانی است، نوازندگان  تمامی سازها، خوانندگان و همچنین گروه‌های موسیقی کودک و نوجوان داوطلب (کمتر از 18 سال) با اجرای یکی از تصانیف و یا قطعات بی‌کلام استادان روح‌الله خالقی، مجید وفادار، مهدی خالدی، علی تجویدی، همایون خرّم، حبیب‌الله بدیعی، پرویز یاحقی و اسدالله ملک که به شکل رسمی عرضه شده، به صورت تک‌خوانی، تک‌نوازی، هم‌خوانی، هم‌نوازی و گروه‌نوازی در این جشنواره شرکت خواهند کرد.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

شب خاطره شهدای یگان فاتحین برگزار می‌شود

مدیر دفتر برنامه‌های «شب خاطره» حوزه هنری از برگزاری شب خاطره شهدای خان‌طومان یگان فاتحین خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *