خانه / اخبار / اخبار بین الملل / مثلث «ترامپیسم»، گفتمان تنفر و ایجاد حکومت پلیسی در آمریکا

مثلث «ترامپیسم»، گفتمان تنفر و ایجاد حکومت پلیسی در آمریکا

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، روز گذشته (شنبه) یک فرد مسلح به‌سمت جمعیت حاضر در یک معبد یهودیان در شهر «پیتسبورگ» آمریکا آتش گشوده و دست‌کم 11 نفر را به‌قتل رساند. تحقیقات در آمریکا در این باره ادامه دارند، اما گزارش‌های اولیه حاکی از آن هستند که یک فرد سفیدپوست به‌نام «رابرت باورز»، چندین نفر را به‌قتل رساند و مجروح کرد.

ساعتی بعد از این حادثه، «دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، طبق روال معمول در جمع خبرنگاران گفت: «باید کاری انجام شود». او همچنین طبق معمول نقش آزادی حمل سلاح در آمریکا در ایجاد این نوع خشونت‌ها را تکذیب کرد و به‌رسم عادت گفت راه اجتناب از حوادث این‌چنینی این است که قربانی‌‌‌ها مسلح شوند.

ترامپ گفت: «اگر آنها داخل خودشان محافظ داشتند، نتایج بهتری حاصل می‌شد».

رئیس‌جمهور آمریکا کماکان در برابر تحلیل‌هایی که معتقدند بیگانه‌هراسی‌ها، تعصبات، حکم‌دهی‌های او برای ارتکاب اعمال غیرقانونی و فراقانونی علیه مخالفان و بی‌اعتبار کردن رسانه‌ها از عوامل دامن زدن به خشونت‌ها در فضای پدیداری جامعه آمریکا است مقاومت می‌کند.

ترامپیسم در مقابل بر این ایده اصرار می‌ورزد که خشونت را بایستی با نظامی‌کردن جامعه حل کرد. ترامپ که قبلاً در واکنش به تیراندازی در مدرسه پیشنهاد داده بود معلم‌ها مسلح شوند، اکنون پیشنهاد مسلح کردن افرادی را که به عبادتگاه‌ها می‌روند مطرح کرده است.

نشریه آتلانتیک با اشاره به همین موضوع نوشته با در نظر گرفتن تمام این موارد این‌طور به‌نظر می‌رسد که ترامپیسم به‌دنبال ایجاد ــ یا شاید توسعه ــ ماشین دولت پلیسی است.

خشونت در هفته‌های گذشته بر تمام شئون گفتمان‌های داخلی آمریکا سایه افکنده است. چند روز قبل از تیراندازی پیتسبورگ، یک فرد مسلح در ایالت کنتاکی دو فروشنده را به‌قتل رساند. روز جمعه، پلیس فدرال آمریکا از دستگیری یکی از حامیان ترامپ خبر داد که دست‌کم 14 بسته مواد منفجره را برای منتقدان ترامپ ارسال کرده بود.

علاوه بر این رسانه‌ها گزارش داده‌اند در تبلیغات انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره، نامزدهای شناخته‌شده‌ای مانند «تد کروز» به‌شدت گفتمان تنفر را در اولویت قرار داده و به‌ویژه، هراس از اسلام و مسلمان‌ها را محور تبلیغاتشان قرار داده‌اند. 

طبق این گزارش، هشتاد نفر از نامزد‌هایی که در حال رقابت در انتخابات میان‌دوره‌ای کنگره آمریکا هستند برای جلب حمایت رأی‌دهندگان به استفاده از تبلیغ‌های اسلام‌ستیزانه روی آورده‌ و تلاش کرده‌اند برای انگ زدن به رقیبشان آنها را به حمایت از اسلام و مسلمان‌ها مرتبط کنند.

در چنین فضایی، «انجمن ملی اسلحه» و سیاستمداران طرفدار آن هنوز هم استدلال خواهند کرد که تنها راه برای حل مسئله مجهز کردن شهروندان آمریکا به آتش بیشتر برای محافظت از خودشان است. آنها همواره این را نادیده می‌گیرند که در جامعه‌ای سرشار از تنفر، سلاح‌ها برای دفاع از خود به‌روی شهروندان کشیده نمی‌شوند.

انتهای پیام/*

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

عملیات یمنی‌ها علیه متجاوزان در ساحل غربی/ هلاکت شماری از مزدوران

به دنبال عملیات ارتش و کمیته های مردمی یمن در «التحیتا» واقع در ساحل غربی شماری از مزدوران سعودی به هلاکت رسیدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *