خانه / اخبار / اخبار سیاسی / فیضی: وزارت علوم در برخورد با موسسات غیرانتفاعی کوتاهی کرده است

فیضی: وزارت علوم در برخورد با موسسات غیرانتفاعی کوتاهی کرده است

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، محمد فیضی، نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی، در نشست علنی امروز (سه‌شنبه، 6 آذر) قوه مقننه در تشریح سوال خود از وزیرعلوم درباره  علت توسعه تحصیلات تکمیلی در موسسات آموزشی غیرانتفاعی بدون داشتن حدنصاب هیئت علمی چیست و چرا علیرغم افزایش دانشجو در دانشگاه پیام نور مکانیزمی برای تطابق رشته با اعضای هیئت علمی وجود ندارد، گفت: براساس قانون برای ایجاد رشته‌های کارشناسی ارشد در دانشگاه‌ها باید دو استادیار و یک دانش یار در دانشگاه مربوطه وجود داشته باشد.

نماینده اردبیل از پاسخ‌‌های “غلامی” قانع شد

وی ادامه داد: شخصا مخالف توسعه دانشگاه‌ها نیستم زیرا توسعه در این عرصه دسترسی افراد به آموزش را تسریع می‌کند اما اکنون موسساتی دارای رشته کارشناسی ارشد هستند که یا جذب هیئت علمی در آن جا انجام نشده و یا اینکه وزارت علوم در تائید اعضای هیئت علمی تسریع نکرده است.

عضو فراکسیون امید مجلس تصریح کرد: باید مشخص شود چرا دانشگاه‌های دولتی یا آزاد برای ایجاد یک رشته ابتدا باید اساتید و اعضای هیئت علمی‌شان را مشخص کنند ولی بسیاری از موسسات غیرانتفاعی بدون رعایت حداقل‌ها و با سیاسی‌کاری موفق به ایجاد رشته‌های متنوع شده و فعالیت می‌کنند.

فیضی افزود: باید اذعان کرد موسسات مذکور از حداقل استانداردها برخوردار نیستند و وزارت علوم در برخورد با آنها طی سال‌های گذشته کوتاهی کرده است.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: مسئولان باید پاسخ دهند آیا راضی هستند دانشجویانی که مبالغ زیاد شهریه پرداخت می‌کنند اما از ساده‌ترین استانداردها مانند اعضای هیئت علمی و اساتید برجسته برخوردار نباشند.

فیضی گفت: هم اکنون فارغ التحصیلان دکتری زیادی وجود دارند از این رو چرا زمینه جذب این افراد فراهم نمی‌شود؟ بنابراین باید ضرب العجل زمانی برای موسسات مذکور تعریف شود و در غیر این صورت برخورد جدی صورت بگیرد.

وی عنوان کرد: موسسات زیادی مدعی هستند سال‌های طولانی اعضای هیئت علمی درخواستی خودشان را مشخص کرده و مدارک آن‌ها را به وزارت علوم ارسال کردند اما جوابی دریافت نکردند.

عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس افزود: هم اکنون استانداردسازی اعضای هیئت علمی دانشگاه پیام نور دغدغه بیش از 800 نفر از اساتید این دانشگاه محسوب می‌شود.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: قبل از سال 89 دانشگاه پیام نور در فراخوانی افراد را به عنوان دستیار علمی جذب کرد و این در حالی است که این افراد بیش از 10 سال بلاتکلیف ماندند و با آن‌ها گاها قرارداد 45 روزه انعقاد می‌شود.

فیضی ادامه داد: همچنین افرادی که در سامانه جذب افراد هیئت علمی ثبت نام کردند براساس قوانین وزارت علوم باید کمتر از 150 روز تعیین تکلیف شوند نه اینکه 7 سال معطل بمانند.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه افراد زیادی با عنوان پیمانی مشروط به کار گرفته شدند و برایشان احکام 6 ماهه و حتی 45 روزه صادر شده است.

وی افزود: این مهم در حالی است که مسئولان دلیل این امر را عدم صدور مجوز معاون آموزشی وزارت علوم، عدم صدور مجوز هیئت امنا، کمبود معدل و امتیازات پژوهشی و غیره عنوان می‌کنند.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: باید اذعان کرد افرادی که جذب دانشگاه پیام‌نور شدند دارای رأی هیئت اجرایی جذب دانشگاه پیام‌نور هستند و برایشان ردیف استخدامی پیش‌بینی شده اما متاسفانه استخدام نشدند، بنابراین تخلف وزارت علوم و دانشگاه مذکور مشهود است.

فیضی ادامه داد: دانشگاه پیام‌نور 3 هزار و 800 هیئت علمی دارد و باید 1200 نفر دیگر نیز جذب کند تا براساس برنامه 5 ساله به 5 هزار نفر اعضای هیئت علمی دست یابد.

نماینده مردم اردبیل، نمین، نیر و سرعین در مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: متاسفانه افراد یادشده به جای اینکه با عنوان عضو هیئت علمی به کار گرفته شوند با واژه‌هایی مانند پیمانی مشروط و دستیار آموزشی به کار گرفته شدند که این امر سبب شده سالیان زیادی درگیر موضوعی ساده اما پیچیده شوند.

این نماینده مردم در مجلس دهم افزود: بر این اساس ضرورت دارد وزارت علوم زمینه رعایت حدنصاب هیئت علمی برای موسسات غیرانتفاعی و همچنین برطرف کردن مشکل جذب 900 نفر در دانشگاه پیام‌نور را فراهم کند.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

کدخدایی: شورای نگهبان نمی‌تواند از ایرادات CFT چشم‌پوشی کند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان ضرورت الحاق و یا عدم الحاق به کنوانسیون یا معاهده‌ای نظیر CFT را تعیین نمی‌کند، بلکه فقط درباره انطباق آن با شرع یا قانون اساسی آن نظر می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *