خانه / اخبار / اخبار سیاسی / غلامی: جذب هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور تا پایان سال ساماندهی‌ می‌شود

غلامی: جذب هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور تا پایان سال ساماندهی‌ می‌شود

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار پارلمانی خبرگزاری تسنیم ، بررسی سوال محمد فیضی، نماینده اردبیل از منصور غلامی، وزیر علوم درباره اینکه علت توسعه تحصیلات تکمیلی در موسسات آموزشی غیرانتفاعی بدون داشتن حدنصاب هیئت علمی چیست و چرا علیرغم افزایش دانشجو در دانشگاه پیام نور مکانیزمی برای تطابق رشته با اعضای هیات علمی وجود ندارد در دستورکار نمایندگان قرار گرفت.

منصور غلامی وزیر علوم در پاسخ به سوال نماینده اردبیل اظهار کرد: براساس اصل 44 قانون اساسی وزارت علوم باید از بخش غیردولتی حمایت‌های لازم را انجام دهد تا این بخش بتواند سهم و وظیفه خود را در حوزه قانونی در بخش های آموزشی به درستی انجام دهد.

وی با تاکید بر اینکه فعالیت بخش غیردولتی در عرصه آموزش در راستای اصل 44 صورت گرفته است، افزود: وزارت علوم باید حمایت‌های لازم را از این موسسات انجام دهد. البته در یک بازه زمانی توسعه آموزش عالی به لحاظ کمی در کشور گسترش یافت و توسعه آموزش عالی در بخش دولتی و غیردولتی به سرعت افزایش پیدا کرد. در شرایط کنونی با کاهش ورودی دانشجو مواجه شده لذا وزارت علوم باید در این بخش با برنامه ریزی صحیح این حوزه را ساماندهی کند.

طرح استیضاح “ظریف” تقدیم هیئت‌رئیسه مجلس شد
خجسته: تکلیف استانی شدن انتخابات در مجلس دهم مشخص می‌شود
موافقت مجلس با فوریت لایحه تاسیس مرکز آسیا و اقیانوسیه

غلامی با بیان اینکه دانشگاه‌های غیردولتی تحت نظارت مستمر وزارت علوم قرار داشته و شاخص‌های کیفی آنها تحت نظر است، اضافه کرد: تا اواخر سال 91، 353 موسسه غیردولتی در کشور وجود داشت. در حال حاضر کمتر از 300 موسسه وجود دارد که با بررسی‌های صورت گرفته به دلیل عدم تامین شاخص ها فعالیت آن‌ها متوقف شده است.

وی با ابراز اینکه در نیم سال گذشته دو بخشنامه به موسسات ارسال شده که به دلیل عدم تطبیق با ضوابط با مشکل ادامه کار، پذیرش دانشجو مواجه می‌شود، اظهار داشت: امیدواریم که در سال تحصیلی آینده در عمل به این ضوابط توجه شود.

وزیر علوم با تاکید بر اینکه دانشگاه‌های غیردولتی به صورت جدی مورد رصد و پیگیری قرار گرفتند، افزود: بیش از 50 موسسه در یک سال گذشته فعالیت آنها متوقف و یا منحل شده‌اند و وزارت علوم به دنبال ساماندهی آموزش عالی در بخش دولتی و غیردولتی است که امیدوارم برای سال تحصیلی آینده نقاط ضعف برطرف شود.

غلامی همچنین در پاسخ به سوال دیگر نماینده مردم اردبیل در مورد دانشگاه‌های پیام نور، عنوان کرد: دانشگاه پیام‌نور در یک بازه زمانی فراخوان داده و داوطلبان استخدام را جذب کرده که فرآیند بررسی طولانی شده و ضمن بررسی احکامی صادر شده که در هیئت علمی دانشگاه‌ها وجود نداشته است که طی دو سال گذشته تلاش شده تا این موضوع ساماندهی شود.

وی با بیان اینکه در سال 91 دانشگاه پیام نور یک میلیون و 200 هزار و در سال 96 ، 400 هزار دانشجو داشته است، افزود: دانشگاه پیام نور3 هزار هیئت علمی پیش از این داشته و 900 هیئت علمی در این فراخوان جذب کرده که در حال ساماندهی این تعداد است که در حال حاضر وضعیت تناسب استاد و دانشجو در حد استاندارد قرار گرفته البته در برخی واحدها متناسب با ظرفیت دانشجویان، هیئت علمی وجود ندارد که باید ساماندهی شود.

وزیرعلوم با بیان اینکه از ابتدای سال 92 فرآیند رسیدگی و ساماندهی 900 هیئت علمی دانشگاه پیام‌نور فراهم شده است، ادامه داد: از جمعیت حدود 900 نفر 30 نفر که واجد شرایط استخدام نبودند حذف شده، 24 نفر انصراف داده و 275 نفر قطعی ساماندهی شده و حکم خود را دریافت کردند و برای 362 نفر هیئت علمی مجوز صادر و در حال طی کردن فرآیند جذب هستند که امیدواریم تا پایان سال جاری کاملاً ساماندهی شوند.

غلامی با بیان اینکه وزارت متبوعش وارث یک پدیده به عنوان کثرت مرکز آموزش عالی و ورود به حجم وسیع، تأسیس و جذب اعضای هیئت علمی بدون آماده سازی زیرساخت‌ها بوده است، تأکید کرد: وزارت علوم در حال حاضر در وضعیت ساماندهی موارد مذکور است که باید به این موضوع به صورت جدی پرداخته شود.

غلامی با بیان اینکه شرایط آموزش عالی باید براساس ضوابط و شاخص‌های علمی باشد، افزود: توزیع و انتشار واحدهای کوچک جز ایجاد ضعف چیزی به همراه ندارد و مسائل و مشکلاتی که از بازه زمانی دور و گذشته منتقل شده باید رفع و ساماندهی شود که البته در یک سال گذشته توجه و تمرکز وزارت علوم به بخش ساماندهی و احقاق حقوق قانونی افراد بوده است.

انتهای‌ پیام/

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

کدخدایی: شورای نگهبان نمی‌تواند از ایرادات CFT چشم‌پوشی کند

سخنگوی شورای نگهبان گفت: شورای نگهبان ضرورت الحاق و یا عدم الحاق به کنوانسیون یا معاهده‌ای نظیر CFT را تعیین نمی‌کند، بلکه فقط درباره انطباق آن با شرع یا قانون اساسی آن نظر می‌دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *