خانه / اخبار / اخبار اقتصادی / عیدی ما را زودتر بدهید!

عیدی ما را زودتر بدهید!

به گزارش ایسنا، در حالی که همه ساله پرداخت عیدی و پاداش کارگران در پایان سال پرداخت می شود، بخشی از کارگران به دلیل سخت شدن شرایط زندگی و ناتوانی در تامین هزینه‌های معیشتی، از کارفرمایان خواسته‌اند که عیدی پایان سال را برای تقویت قدرت خرید و جبران هزینه‌های زندگی خانوار زودتر دریافت کنند.

به گفته اصلانی – عضو کانون شوراهای اسلامی کار، بر اساس مصوبه شورای عالی کار در اسفند ماه سال گذشته، حداقل دستمزد کارگران یک میلیون و ۱۱۱ هزار تومان تعیین شده و بر اساس قانون مصوب مجلس، کارفرمایان باید حداقل دو ماه پایه حقوق و حداکثر سه ماه پایه حقوق را به عنوان عیدی و پاداش آخر سال به کارگرانشان بدهند. با در نظر گرفتن این قاعده، عیدی امسال کارگران حداقل دو میلیون و ۲۲۲ هزار تومان و حداکثر سه میلیون و ۳۳۷ هزار تومان خواهد بود.

این مقام مسوول کارگری در پاسخ به این سوال که چرا کارگران خواستار پرداخت عیدی خود پیش از پایان سال شده‌اند؟ گفت:حقیقت این است که زندگی کارگران دیگر نمی‌چرخد و وقتی می‌بینند از هیچ جایی حمایت نمی‌شوند، انگیزه‌ای برای کار برایشان نمی‌ماند. اگر امروز کارگران از کارفرمایان عیدی خودشان را که حق قانونی آنها است مطالبه می‌کنند، گویای وضعیت اسفبار زندگی جامعه کارگری است تا با آن بتوانند چند صباحی اقلام و مایحتاج حیاتی و ضروری خود را تامین و زندگی کنند.

شیوه افزایش حقوق کارمندان در سال آینده

با وجود بحث‌هایی که در مورد احتمال افزایش یکسان حقوق در سال ۱۳۹۸مطرح است، ‌ دولت افزایش پلکانی حقوق را مانند امسال اعمال خواهد کرد. آخرین اخبار دریافتی از منابع مطلع در مورد افزایش حقوق کارکنان در سال آینده از این حکایت دارد که رشد پیش‌بینی شده به صورت پلکانی اعمال خواهد شد و به روال امسال است؛ به گونه‌ای که ۲۰ درصد اعلام شده متوسط رشد حقوق کارکنان بوده و در این صورت ممکن است برخی گروه‌های حقوقی تا ۱۰ درصد و برخی دیگر حتی تا ۳۰ درصد افزایش برخوردار شوند. در عین حال که حقوق‌های بالا و قابل توجه نیز از رشد حقوق برخوردار نخواهند شد.

در سال جاری نیز افزایش حقوق به روالی بود که بین شش تا ۲۰ درصد و به صورت پلکانی اعمال شد؛ به طوری که حقوق‌های بالا از کمتر و پایین‌تر از حد بیشتری افزایش حقوق برخوردار شدند.

کاهش قیمت‌ها در بازار ارز و سکه

روند نزولی قیمت‌ها در بازار سکه و طلا که از روز یکشنبه آغاز شده، امروز نیز ادامه پیدا کرد؛ به طوری‌که قیمت سکه تمام بهار طرح جدید 145 هزار تومان نسبت به دیروز کاهش یافت. بانک‌ها هم‌چنین امروز هر دلار آمریکا را با کاهش حدود 350 تومانی نسبت به دیروز، به نرخ ۱۰ هزار و ۸۹۱ تومان از مردم خریدند.

درباره دلیل این کاهش قیمت در بازار داخلی، ابراهیم محمدولی – رییس اتحادیه فروشندگان و سازندگان طلا و جواهر تهران – می‌گوید مسوولان بانک مرکزی و تیم اقتصادی دولت همراه در تلاشند تا بازار طلا و سکه را به همراه بازار ارز کنترل کند و آرامش و تعادل در آن را حفظ کند. گرچه هم‌چنان آرامش به‌صورت صدردصدی بر این بازار حاکم نشده است اما عملکرد مسوولان در این زمینه مناسب بوده و آن‌ها نمره قبولی را می‌گیرند.

بورس خوب شروع کرد ولی کم آورد

امروز شاخص کل بازده نقدی و قیمتی بورس اوراق بهادار تهران از لحظه باز شدن معاملات روند صعودی را در پیش گرفت و تا ساعت 9:45 به تراز ۱۶۷ هزار و ۳۲۹ واحدی رسید. اما از این لحظه به بعد شاخص کل با روند کاهشی مواجه شد و در مجموع نسبت به روز گذشته ۲۴ واحد رشد را تجربه کرد و در تراز ۱۶۶ هزار و ۹۱۵ واحدی نشست.

صنایع پتروشیمی خلیج فارس، بانک تجارت و خدمات انفورماتیک سه نمادی بودند که بیشترین تاثیر افزاینده را روی شاخص‌های بازار داشتند. هر یک از شرکت‌های نامبرده ۱۰۸، ۶۵ و ۳۷ واحد تاثیر افزاینده روی شاخص کل داشتند. در طرف مقابل ملی صنایع مس ایران، پتروشیمی جم و گروه مپنا هر یک به ترتیب ۶۹، ۴۳ و ۳۶ واحد تاثیر کاهنده روی شاخص بازار داشتند.

قیمت نفت مطابق پیش‌بینی‌ها بالا رفت

قیمت نفت خام برنت روز دوشنبه پس از توافق کاهش تولید نفت اعضای اوپک و متحدانش در روز جمعه افزایش پیدا کرد. بهای معاملات آتی هر بشکه نفت برنت در روز دوشنبه با ۲۹ سنت (۰.۵ درصد) افزایش به 61 دلار و 96 سنت در هر بشکه رسید.

هیچ خودروی داخلی نتوانست پنج ستاره بگیرد

گزارش ارزیابی کیفی خودروهای سواری تولیدی در آبان ماه امسال منتشر شد. بر این اساس خودروهای تولید داخل بین دو تا چهار ستاره دریافت کردند. قسمت خوب ماجرا صفر شدن خودروهای تک ستاره ولی قسمت بد آن نیز صفر بودن خودروهای پنج ستاره بود.

کانال بانکی ایران و چین فعال شد

یکی دیگر از خبرهای خوش امروز آغاز مجدد مبادلات بانکی ایران با چین بود.  در این رابطه رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و چین از آغاز فعالیت بانک کونلون با ایران پس از چندی توقف خبر داد و اعلام کرد که به دلیل این‌که فروش نفت ایران به چین متوقف‌ شده بود، بانک کونلون هم فعالیت خود را برای ارائه خدمات به ایران متوقف کرده بود. اما با آغاز فروش مجدد نفت ایران به چین، این بانک برای مبادلات مالی با ایران مجدداً فعالیت خود را آغاز خواهد کرد.

به گفته مجیدرضا حریری، مذاکرات بین مقامات ایرانی و چینی روز جمعه به نتیجه رسید و قرار بر این شد که از ابتدای هفته، کار بانکی میان ایران و چین از طریق همان مسیر بانکی قبلی که  طی شش-هفت سال گذشته وجود داشته، صورت گیرد.

چرا با وجود کاهش نرخ دلار، قیمت کالاها پایین نمی‌آید؟

افزایش قیمت بسیاری از محصولات وارداتی و تولیدی در ماه‌های گذشته با بهانه افزایش قیمت ارز صورت گرفته است، در حالی که با کاهشی شدن نرخ ارز این قیمت‌ها به تناسب نرخ ارز پایین نیامده است. یک کارشناس اقتصادی دلیل آن را علاوه بر چسبندگی‌ قیمت‌ها، به اثرگذاری شرایط روانی در ایجاد تورم می‌داند.

ارز دیجیتال ارزان، شگرد جدید کلاهبرداران!

یک کارشناس اقتصادی با اشاره به تبلیغات اغراق‌آمیز برخی دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتالی، اظهار کرد: اخیرا در برخی سایت‌های داخلی و کانال‌های تلگرامی، تبلیغات اغرق‌آمیزی درباره دستگاه‌های استخراج‌کننده انواع ارزهای دیجیتالی آن هم با مقادیر بالای درآمد صورت می‌گیرد که ابدا واقعیت نداشته و افراد بعد از خرید این انت‌ماینرها (دستگاه‌های استخراج ارز دیجیتال) آن هم با قیمت‌های بالا، متوجه می‌شوند که اصلا از آن درآمدهای گفته شده، خبری نیست.

وی با طرح این سوال که اگر درآمد پایدار این دستگاه‌ها واقعا آن مقدار باشد که شرکت‌های سازنده چینی آن ادعا می‌کنند، چرا این شرکت‌ها باید آن را بفروشند؟ افزود: این سازندگان ادعا می‌کنند که نرخ بازگشت سرمایه انت ماینرها (استخراج کنندگان ارزهای دیجیتال) کمتر از ۱۰ ماه است. اگر درآمد پایدار این دستگاه‌ها، واقعا آن مقدار باشد که شرکت‌های سازنده چینی آن ادعا می‌کنند، باید دید چرا باید آن را بفروشند، در حالی که واسطه‌های فروش آن‌ها در ایران، هیچ نوع گارانتی را برای آن‌ها ارائه نکرده و یا اگر ادعا ارائه گارانتی کنند، اصلا واقعی نبوده و فقط مبلغی اضافه‌تر بابت آن از خریدار نگون بخت دریافت می‌کنند.

سه سال تا پایان تنش آبی ایران

تنش آبی ۱۵ سال است که در ایران نهادینه شده و دولت طی سال‌های اخیر، رویکرد مقابله‌ای برای حل این مساله داشته است. اکنون نیز وزیر نیرو صراحتا اعلام کرد که تا سال ۱۴۰۰، شهر دارای تنش آبی در ایران نخواهیم داشت.

سختگیری برای چک‌های برگشتی

افرادی که چک‌های صادره از سوی آن‌ها در بانک نقد نشود و این موضوع از سوی بانک در سامانه یک‌پارچه بانک مرکزی ثبت شود، دچار عواقب و جریمه‌هایی در نظام بانکی می‌شوند.

دلیل کاهش قیمت بلیت هواپیما

درحالی که ایرلاین‌ها پیش از این تهدید کرده بودند که در صورت نرسیدن ارز نیمایی نسبت به افزایش قیمت بلیت‌هایشان اقدام خواهند کرد، آخرین بررسی‌ها از شرایط بازار نشان می‌دهد که قیمت بلیت حتی از نرخ‌های مصوب شهریورماه نیز پایین‌تر آمده و با میانگین حدود ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان به فروش می‌رسد.

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی اعلام کرد که دلیل کاهش نرخ بلیت پروازهای داخلی کمبود مسافر در فصل‌های سرد سال است.

منبع : خبرگزاری ایسنا

همچنین ببینید

کاهش ۱۱ هزار بشکه ای تولید نفت اوپک

طبق اطلاعات منابع ثانویه اوپک، تولید این گروه در نوامبر حدود ۱۱ هزار بشکه در روز کاهش یافت و به ۳۲.۹۶۵ میلیون بشکه در روز رسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *