خانه / اخبار / اخبار بین الملل / عربستان در هفته‌ای که گذشت| جبهه‌گیری بی‌سابقه جهانی علیه آل‌سعود؛ اعتراف دیرهنگام اما ابهام‌آمیز درباره خاشقجی

عربستان در هفته‌ای که گذشت| جبهه‌گیری بی‌سابقه جهانی علیه آل‌سعود؛ اعتراف دیرهنگام اما ابهام‌آمیز درباره خاشقجی

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، خاشقجی از دوم اکتبر (10 مهر) به کنسولگری سعودی در استانبول رفت و از آن تاریخ به بعد خبرهای ضد و نقیضی درباره سرنوشت وی به گوش می‌رسید، تا اینکه رژیم سعودی رسماً به کشته شدن خاشقجی داخل کنسولگری پس از 18 روز انکار، اعتراف کرد.

اعتراف دیرهنگام رژیم سعودی به کشته‌شدن خاشقجی در کنسولگری؛ تلاش برای تبرئه بن‌سلمان با داستان‌سرایی مضحک

پس از هجده روز انکار، حکومت سعودی مجبور شد اعتراف کند که جمال خاشقجی در کنسولگری‌ رژیم در ترکیه مُرده است نه کشته شده است، حکومت سعودی، 18 نام به  عنوان سپر بلا معرفی کرد تا به جای محمد بن سلمانی قربانی شوند که همه جهانیان به این یقین رسیده‌اند که وی عملیات کشتن خاشقجی را طراحی کرده است، این در حالی است که سرنوشت جسد این روزنامه‌نگار منتقد مشخص نشده است.

با وجود تدابیر سعودی مبنی بر تحقیق و بازجویی از برخی مسئولان و برکناری بیشتر مسئولان سازمان اطلاعات سعودی، اما جامعه جهانی روایت سعودی را باور نمی‌کند و خواستار افشای چهره جنایتکار واقعی است، همچنان بر ضرورت توقف تمام اشکال همکاری با رژیم سعودی تا روشن شدن این پرونده تاکید می‌کند.

حکومت سعودی در حالی رسما نیمه شب جمعه 27 مهر  کشته شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری‌اش در شهر استانبول ترکیه اعتراف کرد که در طول هجده روز گذشته اصرار داشت کشته نشده و زنده از کنسولگری خارج شده است.

روایت سعودی‌ها را به جز دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا حامی سرسخت بن سلمان، هیچ کس باور نکرده است به طوری که سازمان حقوق بشر عربی تاکید کرده است که روایت سعودی دروغ است و هدف از آن حمایت از بن سلمان ولیعهد رژیم  است، این تشکل از مقامات سعودی خواسته است مکان پنهان کردن جسد خاشقجی را افشا کنند.

رژیم سعودی با تشدید فشارهای گسترده جامعه جهانی سرانجام مجبور شد، اعلام کند که تحقیقات اولیه درگذشت جمال خاشقجی در نتیجه درگیری در کنسولگری را تایید می کند.

‌دادستان کل عربستان اعلام کرد که تحقیقات اولیه کشته شدن جمال خاشقجی در نتیجه درگیری در کنسولگری را تایید می کند. خبرگزاری رسمی عربستان نیز از بازداشت 18 نفر در زمینه تحقیق درباره کشته شدن جمال خاشقجی خبر داد. بر اساس این گزارش، تحقیقات از افراد بازداشت شده درباره کشته شدن این روزنامه نگار منتقد سعودی ادامه دارد.

خبرگزاری رسمی عربستان اعلام کرد که تمامی کسانی که در کشته شدن خاشقجی دخیل بودند به دستان عدالت سپرده خواهند شد. نکته جالب این است که دادستان کل سعودی حاضر نشده است از واژه کشته شدن برای خاشقجی استفاده کند.

همزمان با این اعتراف‌، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه سعودی طی فرمان‌هایی احمد عسیری معاون رئیس سازمان اطلاعات و سعود القحطانی مشاور دربار پادشاهی را برکنار کرد.

با نگاهی به این نوع واکنش رسمی سعودی‌ها به نظر می‌رسد که مثلث آمریکا، ترکیه و عربستان به دنبال سناریوی فیلم هالیوودی با کارگردانی آمریکا و تهیه کنندگی عربستان برای نجات محمد بن سلمان از ترور خاشقجی و مهار بحران ناشی از آن را به پایان برده‌اند.

در حالی که دونالد ترامپ قصه پردازی سعودی‌ها را که به نظر می‌رسد با هماهنگی وی برای تبرئه بن سلمان تدارک دیده شده، قبول کرده است، برخی مقامات غربی از جمله آنجلا مرکل صدراعظم آلمان تاکید کرده است روایت سعودی‌ها درباره کشته شدن خاشقجی را قبول ندارد.

این در حالی است که هفته گذشته منابع رسانه‌ای گزارش داده بودند که حکومت سعودی روایت جایگزینی را برای سرنوشت خاشقجی آماده می‌کند مبنی بر اینکه وی دو هفته پیش در یک بازجویی اشتباه در کنسولگری سعودی در استانبول ترکیه کشته شده است، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا هم که به نظر می‌رسد برای نجات بن‌سلمان در مقابل کسب منافع مادی بیشتر به میدان آمده،‌ به داستان‌سرایی درباره خاشقجی پرداخته و مدعی شده بود خاشقجی را قاتلان خودسر کشته‌اند.

با وجود تناقض روایت قابل پیش بینی سعودی با جزئیات زودهنگام این مسئله(سرنوشت خاشقجی)، از جمله اشاره‌هایی مبنی بر اینکه جسد وی مثله شده است، اما این روایت به مثابه راهی برای کاهش بحران سیاسی به وجود آمده برای پادشاهی سعودی و پایان یافتن انتقادها از دولت ترامپ به سبب مخالفت وی با توقف قراردادهای چندین میلیارد دلاری فروش تسلیحات قلمداد شده بود.

روزنامه الخلیج الجدید به نقل از یک منبع ویژه خود نوشته بود  این تیم ترور وابسته به گردان موسوم به «السیف الاجرب» است که به طور مستقیم زیر نظر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی فعالیت می‌کند، و به مثابه بازوی وی در اجرای دستورات ویژه‌اش از جمله بازداشت مبلغان و شاهزادگان در هتل ریتز کارلتون ریاض عمل کرد، علت انتخاب این نام برای گردان مذکور، انتساب به شمشیر مشهوری در رژیم سعودی است که به ترکی بن محمد آل سعود موسسه دولت دوم آل سعود و جد حاکمان عربستان برمی‌گردد که شمشیرش به الاجرب ملقب شده بود.

تلاش سعودی‌ها برای پاک کردن دامان خود از جنایتی که علیه خاشقجی مرتکب شدند و ادعای اینکه وی در یک مشاجره لفظی در کنسولگری فوت کرده است نه کشته شده است،‌در حالی  است که آنها حدود سه هفته سیاست انکار و فرا رو به جلو را در پیش گرفته بودند، این در حالی است که اگر واقعا خاشقجی در یک مشاجره لفظی جان خود را از دست داده، چرا ملک سلمان دست به تغییرات گسترده و برکناری برخی مقامات امنیتی و اطلاعاتی زده است؟

موضوعی که اثبات می کند محمد بن سلمان قرار است در معامله سه جانبه میان ترکیه،‌آمریکا و سعودی از اتهامات مربوط به قتل خاشقجی کنار گذاشته شود، این است که سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان سعودی پسرش را مأمور تشکیل یک کمیته وزارتی کرده تا بازسازی ساختار سرویس اطلاعات عمومی عربستان و تعیین اختیارات و درجه‌بندی های اداری و هرمی آن را بر عهده بگیرد تا عملکرد این سازمان بهبود پیدا کند.

این در حالی است که روزنامه نیویورک‌تایمز تاکید کرده است که تمام 15 مظنون به قتل روزنامه نگار منتقد سعودی با ولیعهد عربستان در ارتباط بودند و  ارتباط مستقیم مظنونان با بن سلمان، تبرئه وی از قتل خاشقجی را سخت می کند.

هر چند راند پل سناتور آمریکایی با انتقاد از رژیم سعودی گفته بود که آنها دوست آمریکا نبوده و سعودی ها در حال تقویت تروریسم در جهان هستند و سناتور دیگری خواستار تحریم تسلیحاتی سعودی‌ها شد، اما ترامپ نشان داده هرگز قراردادهای چند صد میلیاردی فروش تسلیحات به رژیم سعودی را نادیده نمی‌گیرد و برای نجات بن سلمان دست به هر کاری می‌زند.

به نظر می رسد حاکمیت عربستان سعودی سعی دارد تهدید ناشی از شکست و رسوایی بین‌المللی که در نتیجه ترور خاشقجی برای عربستان به وجود آمد، را در عرصه داخلی برای خود به یک فرصت تبدیل کرده و ساختار مهمترین سرویس امنیت داخلی عربستان را بر اساس خواسته ها و تمایلات پادشاه آینده این کشور بازسازی کند.

به این ترتیب همانطور که انتظار می‌رفت، سلمان بن عبدالعزیز با مجموعه تغییراتی که از دیروز در سرویس‌های امنیتی و جاسوسی عربستان آغاز کرده، سعی دارد مجموعه‌ای از افراد را قربانی محمد بن سلمان کرده و پسرش را از این ورطه نجات دهد.

یکی از مشهورترین این افراد «سعود القحطانی» مشاور دفتر پادشاهی و یکی از عناصر نزدیک به ولیعهد عربستان است. بسته برکناری‌های جدید در سرویس های امنیتی عربستان برای نجات محمد بن سلمان شامل سعود القحطانی، «احمد العسیری» جانشین رئیس اطلاعات عمومی عربستان، «عبدالله بن خلیفه» الشایع معاون بخش منابع انسانی رئیس سرویس اطلاعات عمومی عربستان و سرتیپ «محمد بن صالح الرمیح» معاون بخش اطلاعات سرویس جاسوسی عربستان ‌می‌شود.

بر اساس کارگردانی آمریکا و تهیه کنندگی عربستان با دلارهای نفتی در معامله سه جانبه بر سر خون خاشقجی، ملک سلمان با رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه تماس تلفنی برقرار کرد و دو طرف بر سر اهمیت پیگیری فعالیت‌ها در چارچوب همکاری کامل با یکدیگر به توافق رسیدند. در ادامه این اتفاقات بیانیه وزارت خارجه عربستان سعودی منتشر شد با این مضمون که اطلاعات مقامات ترکیه در خصوص عناصر دخیل در عملیات ترور، جزئیات واقعی در زمینه کشته شدن خاشقجی را روشن کرده است. این وزارتخانه از همکاری متمایز ترکیه که سهم عمده‌ای در روشن شدن روند تحقیقات داشت، تشکر و قدردانی کرده است!

ابهامات اقدام جدید عربستان در اذعان به مرگ خاشقجی  

بیانیه رسمی دادستانی عربستان سعودی در حالی کشته شدن خاشقجی را در نتیجه بروز یک درگیری میان عناصر کنسولگری عربستان و خاشقجی معرفی کرده که توضیح نداده چرا در این روز تمامی کارمندان سفارت به مرخصی رفته‌اند و تیم 15 نفره‌ای که مأمور انجام ترور بوده اند، چرا به صورت همزمان با خاشقجی وارد ساختمان شده‌اند و اساسا مأموریت یک روزه آنها در ترکیه چه بوده و چرا بعد از عملیات بلافاصله این کشور را ترک کرده‌اند؟

اطلاعاتی که بسیاری از محافل رسمی ترکیه نیز آن را تأیید کرده‌اند، نشان دهنده برنامه ریزی شده بودن ترور خاشقجی است و این چیزی است که در بیانیه رسمی دادستانی عربستان که از خبرگزاری رسمی این کشور منتشر شده، نادیده گرفته شده است.

این بیانیه تاکید کرده است که تاکنون 18 نفر در خصوص این ترور بازداشت شده‌اند که همگی آنها سعودی هستند. دادستانی عربستان وعده داده که زمینه‌سازی برای روشن شدن کامل واقعیت و محاکمه تمامی عوامل اجرای این ترور دنبال می‌شود.

بدیهی است که بر فرض محال حتی اگر هیچ دلیل متقنی در خصوص دست داشتن حاکمیت عربستان- و نه افراد خاص از موسسات امنیتی این کشور- در ترور برنامه‌ریزی‌شده خاشقجی وجود نداشته باشد، تناقض گویی های مقامات رسمی عربستان را می‌توان به عنوان سندی متقن برای اطلاع عربستان و حتی برنامه‌ریزی آنها برای این ترور دانست.

مقامات سعودی بعد از سه روز سکوت مطلق در خصوص ترور خاشقجی از زبان محمد بن سلمان مدعی شدند که خاشقجی دقایقی بعد از ورود به ساختمان کنسولگری از این ساختمان خارج شده و حاکمیت عربستان هیچ اطلاعی از سرنوشت وی ندارد.

روز بعد عربستان در اقدامی شتابزده تیمی از خبرنگاران خبرگزاری رویترز را به ساختمان کنسولگری راه داده و با باز کردن کشوهای کنسولگری و بازدید از پارکینگ و نمازخانه و آشپزخانه و سرویس‌های بهداشتی و اتاق ها اعلام کرد که خاشقجی در این ساختمان نیست!

با ادامه سکوت وزارت خارجه عربستان سعودی، وزارت کشور عربستان بیانیه ای صادر کرده و اتهامات مطرح شده به ریاض را به شدت رد کرد.

چند روز بعد عربستان از طریق رسانه‌های خود سعی کرد قطر و جنبش اخوان المسلمین و حتی ایران را در زمینه انجام این ترور متهم کند! اتهامی که آنقدر مضحک بود که مقامات رسمی عربستان پیگیری آن را صلاح ندانستند. این در حالی بود که اسناد موجود جای شکی باقی نمی‌گذاشت که خاشقجی در داخل کنسولگری عربستان به قتل رسیده است.

به این ترتیب ریاض مجبور شد راهکاری میانه را در پیش بگیرد با پذیرش کشته شدن روزنامه نگار سعودی در داخل کنسولگری، این عملیات ترور را اتفاقی ناگهانی قلمداد کرده و عوامل زیر دست را به قتل خاشقجی در جریان یک درگیری متهم کند. این در حالی است که صِرف انتساب این عملیات به سرویس اطلاعات عربستان در تناقض با ادعای ناگهانی بودن قتل خاشقجی است.

 

 

ریاض در حالی به «مرگ» جمال خاشقجی داخل کنسولگری سعودی اعتراف کرد که حتی از لفظ کشته شدن نام استفاده نکرده و عبارت « درگذشت یا مرگ» را مطرح کرده است. البته عربستان نمی تواند به این سوال پاسخ دهد که اگر خاشقجی در یک درگیری معمولی کشته شده، جسدش کجاست و اگر روایت‌های ترک درست باشد، چرا جنازه وی مثله شده است؟

نکته سوال برانگیز دیگر اینکه اگر سرویس امنیتی عربستان خودسر عمل کرده، چرا عبدالعزیز الهویرینی رئیس سازمان اطلاعات سعودی ‎در میان برکنار شده‌ها دیده نمی شود. این موضوع نشان می دهد محمد بن سلمان از این اتفاق برای پاکسازی سرویس های جاسوسی این کشور بر اساس سلایق و ارتباطات این عناصر با خود استفاده کرده و در عین حال تلاش دارد مخالفانش را با چماق اتهام‌زنی در ترور خاشقجی ساکت نگه دارد.

گرچه عربستان هزینه‌های مالی و سیاسی و دیپلماتیک زیادی برای مهار بحران خاشقجی متقبل شد، اما به نظر می‌رسد پذیرش جزئی قتل خاشقجی و مجازات نیروهای خودسر! و حتی تلاش برای مهار بحران و نجات محمد بن سلمان و حمایت‌های قاطعانه ترامپ از روایت سعودی‌ها نیز نمی‌تواند آب رفته را به جوی بازگرداند.

اما نکته قابل توجه درباره داستان سرایی رژیم سعودی درباره قتل خاشقجی این است که  خالد بن سلمان سفیر سعودی در واشنگتن در سخنانی در روز یکشنبه هفتم اکتبر در واکنش به خبر ربوده شدن و قتل خاشقجی در کنسولگری سعودی چنین گفه بود : محال است که کارکنان کنسولگری چنین جنایتی(قتل خاشقجی) را مرتکب شده باشند و آن را سانسور کنند، بدون اینکه ما از آن مطلع شویم. این اظهارنظر به صراحت بی‌اساس بودن ادعای مقامات سعودی مبنی بر بی‌اطلاعی‌شان از آنچه بر سر خاشقجی آمده است، را اثبات می‌‌کند.

مهمترین تحولات هفته گذشته درباره روزنامه‌نگار مقتول سعودی

تکه تکه شدن خاشقجی در کنسولگری

روزنامه ینی شفق ترکیه فاش کرده بود که طبق فایل‌های صوتی و تصویری موجود در دست پلیس این کشور، گارد شخصی ولیعهد سعودی روزنامه‌نگار منتقد رژیم ریاض را کشته و تکه‌تکه کرده است.

این روزنامه با استناد به فایل‌های صوتی، که در اختیار پلیس ترکیه قرار دارد، نوشته بود که خاشقجی در حالیکه مشغول صحبت با «محمد العتیبی» سرکنسول در دفتر شخصی‌اش بود دو نفر از اعضای تیم 15 نفره وارد شدند.

به نوشته این روزنامه، این دو شخص خاشقجی را با زور به اتاق مجاورِ اتاق سرکنسول بردند، ولی او مقاومت می‌کرد به همین دلیل، ماده مخدر به وی خورانده شد.

این روزنامه خاطرنشان کرد که این روزنامه‌نگار عربستانی به اتاق سومی منتقل می‌شود و در آنجا کشته و سپس اعضای بدنش قطعه‌قطعه می‌شود. عملیات قتل و تکه‌تکه‌ کردن خاشقجی نیز توسط گارد شخصی محمد بن‌سلمان انجام می‌شود و این در فایل‌ها ثبت شده است.

درخصوص انتقال اجزای بدن خاشقجی، ینی‌شفق افزود که «تیم ترور» چمدان‌های بزرگی از بازار «سیرکیجی» استانبول خریداری کردند. این چمدان‌ها در جریان انتقال‎‌شان از کنسولگری به خودروی مرسدس مشخص بود.

چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه خواستار همکاری بیشتر حکومت سعودی در پرونده خاشقجی شده بود.

سرنوشت مبهم قاتلان خاشقجی

هفته گذشته مجتهد فعال رسانه‌ای مشهور عربستان سعودی، که درباره اطلاعات محرمانه آل‌سعود افشاگری می‌‌کند، اعلام کرد که به دستور ولیعهد این کشور، تمام اعضای تیم مظنون به قتل روزنامه‌نگار منتقد زندانی شده‌اند.

مجتهد افزود: «15 نفری که ترکیه اسامی آنها را اعلام کرد، در حبس به‌سر می‌برند و بقیه مشارکت‌کنندگان در این حادثه، مجبور شده‌اند در خانه‌های‌شان بمانند».

وی در همین خصوص به غیبت سه روزه «سعود القحطانی» مشاور دربار پادشاه سعودی در شبکه اجتماعی توئیتر نیز اشاره کره بود

پیش‌گویی تایمز درباره احتمال برکناری بن‌سلمان و ولایتعهدی برادرش

روزنامه انگلیسی تایمز پیش‌بینی کرده بود که به‌احتمال زیاد محمد بن سلمان از ولایتهدی عربستان برکنار شده و برادرش جای او را بگیرد.

این رسانه نوشته بود آمدن محمد بن سلمان به‌منزله چتر نجاتی برای آمریکا و انگلیس شده است. حمایت این دو کشور در طول دهه‌های گذشته از ائتلاف خود با عربستان به‌عنوان یک مبنای اساسی در راهبرد امنیتی و خارجی آنها به‌خاطر نفت و موضوع ایران باعث شده است که عربستان یک جزیره مستقل و طرفدار غرب در کوران ناآرامی‌های منطقه‌ای به‌نظر آید.

این روزنامه نوشت: با افزایش خشم و فشارها به‌خاطر ناپدید شدن جمال خاشقجی و شک و تردیدهای واشنگتن مبنی بر اینکه بن‌سلمان ممکن است دستور قتل او را صادر کرده باشد، سخن گفتن از یافتن جایگزینی برای بن‌سلمان ساده‌تر از عملی کردن آن است . اگر سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی تصمیم بگیرد که ولیعهد را قربانی کند، به‌احتمال زیاد ترجیح خواهد داد که این سمت در این جناح خاندان آل‌سعود باقی بماند و براین‌اساس، شاهزاده خالد سفیر عربستان در واشنگتن که در پی حوادث شهر استانبول (پرونده خاشقجی) فراخوانده شد، احتمالاً جانشین بن‌سلمان خواهد بود.

رژیم سعودی زیر بار سنگین فشارهای جهانی

هفته گذشته نیز کشورها و سازمان‌های مختلف خواستار تحقیق درباره سرنوشت خاشقجی و روشن شدن ابهامات فراوان درباره آن شدند.

کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل خواهان برداشته‌شدن مصونیت اماکن و مقامات دیپلماتیک سعودی در ماجرای ناپدیدشدن و قتل احتمالی جمال خاشقجی شد. میچل باچله، کمیسر عالی حقوق بشر سازمان ملل در سخنانی از عربستان سعودی و ترکیه خواست تا تمامی اطلاعات درباره ناپدید شدن و قتل احتمالی جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سعودی، را علنی کنند، وی همچنین گفت که مصونیت اماکن و مقامات دیپلماتیک باید برداشته شود.

اعضای مجلس عوام انگلیس از وزیر خارجه این کشور خواسته بودند تا تحقیقی بین‌المللی در خصوص سرنوشت نامعلوم نویسنده مشهور سعودی انجام شود.

وزارت خارجه انگلیس ادعا کرده بود در حال تهیه فهرستی از مقامات سعودی است که در صورت اثبات قتل جمال خاشقجی، آن‌ها را مورد تحریم قرار دهد.

این فهرست که وزارت خارجه انگلیس در حال تهیه آن است، در صورتی که مقامات لندن تصمیم بگیرند همتایان سعودی خود را تحریم کنند، به کار خواهد آمد. براساس متمم قانونی موسوم به «مگنیتسکی» که سال جاری از سوی مجلس عوام انگلیس تصویب شد، دولت این کشور می‌تواند تحریم‌هایی را علیه مقامات خارجی متهم به نقض حقوق بشر اعمال کند، یا با هماهنگی اتحادیه اروپا ممنوعیت‌هایی در زمینه تجارت و مسافرت برای مقامات خارجی متهم وضع کند.

وزرای خارجه انگلیس، فرانسه و آلمان بیانیه مشترکی را در ارتباط با ناپدید شدن روزنامه نگار سعودی منتشر کردند و طی آن مقامات عربستان و ترکیه درخواست کردند که ” تحقیقات معتبری” در مورد ناپدید شدن جمال خاشقچی، روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی انجام دهد. این کشورها اعلام کردند که با حداکثر جدیت پیگیر این پرونده هستند.

یک مقام ارشد حزب کارگر انگلیس گفته بود که حزب کارگر مانع از فروش تسلیحات نظامی به عربستان خواهد شد اگر اثبات شود که دولت ریاض در مسئله ناپدید شدن خاشقجی نقش داشته است.

واکنش‌های دولت‌های غربی بیشتر در حد بیانیه و ابراز نگرانی و درخواست تحقیق است، چرا که متحدان غربی عربستان انگیزه‌ای برای اتخاذ تدابیر مجازات گونه ضد این کشور ندارند و دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا نیز اعلام کرده نمی‌خواهد سرمایه‌گذاری‌های عربستان در کشورش را متوقف کند.

مشاور اقتصادی کاخ سفید مدعی شده بود رئیس‌جمهور آمریکا در تهدیدها علیه عربستان بسیار جدی است. چه‌بسا مجازات واشنگتن علیه ریاض در صورت ثابت‌شدن مداخله‌‌اش در قتل روزنامه‌نگار، بلوکه‌کردن دارایی‌ها و سپرده‌های بالغ بر دوتریلیون سعودی‌ها در آمریکا باشد.

ترامپ که نشان داده در موضع‌گیری‌ها و اظهارنظرهای خود ثبات ندارد، مدعی شده است اگر سعودی‌ها خاشقجی را کشته باشند، بدون لطمه به قراردادهایمان مجازاتشان می‌کنیم. رئیس جمهوری آمریکا که طی چند سخنرانی، بیشترین اهانت‌ها را به رژیم سعودی کرد و گفت این رژیم بدون حمایت‌های آمریکا دو هفته هم دوام نمی‌آورد، در اظهارنظر متفاوتی گفت واشنگتن به عربستان سعودی برای مبارزه با ترویسم احتیاج دارد و عربستان سعودی همپیمانی بزرگ برای من است.

وی با اشاره به عربستان و خرید 110 میلیارد دلاری تسلیحات از آمریکا گفت: آنها پول هنگفتی سرمایه گذاری کرده اند.

روزنامه رای الیوم نوشته بود که توجیهات و دروغ‌پردازی‌های عربستان برای رفع اتهام ترور خاشقجی حتی متحدان این کشور نظیر آمریکا و اروپایی‌ها را قانع نکرده است.

این در حالی است که روزنامه زوددویچه سایتونگ آلمان با اشاره به ناپدیدشدن روزنامه‌نگار منتقد سعودی که بار دیگر سرکوبگری مخالفان توسط آل‌سعود را روشن کرد از اروپا خواست که کاری کند و به سکوت خود در قبال این گونه سرکوبگری‌های ولیعهد سعودی پایان دهد.

روزنامه آمریکایی نیویورک‌تایمز در یادداشتی از کشورهای عضو ناتو خواسته سفیران رژیم سعودی را در واکنش به قتل روزنامه‌نگار سعودی اخراج کنند.

پیامدهای ترور خاشقجی؛ ابهام در پروژه‌های سرمایه‌گذاری سعودی

بسیاری از موسسات و سرمایه‌گذاران بزرگ و روزنامه نگاران اعلام کرده‌اند که ریاض را تحریم خواهند کرد. این موضوع پروژه‌های کلان داخل عربستان را با مشکل مواجه کرده است، پروژه‌هایی که بن سلمان در تحقق چشم‌انداز اقتصادی خود و احداث شهر مدرن نئوم روی آن حساب کرده است.

ارنست مونیز وزیر سابق انرژی آمریکا و تیم براون و سام التمن از سرمایه‌گذاران آمریکایی اعلام کرده‌اند که نقش مشورتی خود در این پروژه را متوقف می‌کنند. این اتفاق باعث می‌شود احداث شهر نئوم نیز به سرنوشت شهرهای صنعتی گذشته نظیر شهرصنعتی ملک عبدالله در ریاض دچار شده و نیمه کاره رها شود.

ضربه دیگری که به صندوق سرمایه‌گذاری عربستان وارد شده، تصمیم سرمایه گذاران خارجی مبنی بر لغو قراردادهای خود با عربستان یا توقف مذاکراتشان با این کشور در خصوص سرمایه گذاری در پروژه های احتمالی آینده است.از جمله این شرکت‌ها می‌توان به شرکت روابط عمومی هارپر گروپ و ویرجن گروپ اشاره کرد که مذاکراتی را با عربستان در خصوص صندوق سرمایه گذاری‌های عمومی انجام داده بود تا سرمایه‌گذاری های احتمالی به ارزش یک میلیارد دلار در این کشور انجام دهند.

شرکت‌های بزرگ آمریکایی نیز برنامه حضور در کنفرانس سرمایه گذاری عربستان را لغو کردند. دو شرکت بزرگ آمریکایی و بسیاری از رسانه‌های معتبر این کشور از لغو سفر مدیران ارشد خود به ریاض برای شرکت در یک کنفرانس بین‌المللی سرمایه گذاری خبر داده بودند.

کنفرانس سرمایه گذاری ریاض هر سال با حضور مدیران ارشد شرکت های بزرگ از سراسر جهان برگزار می شود ولی به نظر می رسد کنفرانس امسال تحت تاثیر حادثه ناپدید شدن خاشقجی قرار گرفته است.

رسانه های خبری جهان از جمله سی ان ان، فایننشال تایمز، نیویورک تایمز، سی ان بی سی و بلومبرگ نیز از عدم حضور خود در این کنفرانس سرمایه گذاری خبر داده‌اند. شبکه فاکس نیوز که تنها رسانه خبری غربی است که قصد شرکت در این کنفرانس را دارد، اخیرا اعلام کرده است که در حال بازنگری در این تصمیم است.

سقوط بورس عربستان به سبب پرونده خاشقجی

رسانه‌های خارجی از سقوط شاخص بازار بورس عربستان به سبب پرونده جمال خاشقجی منتقد مشهور سعودی خبر دادند.

پرونده ناپدید شدن جمال خاشقجی در داخل کنسولگری کشورش در استانبول و خبرهایی که از کشته شدن وی به دست یک تیم 15 نفره سعودی حکایت می‌کرد، بر بورس عربستان تاثیر منفی گذاشته است به طوری که شاخص بورس این کشور در آغاز معاملات امروز یکشنبه با سقوط همراه بود تا یک سقوط تاریخی به شمار رود.

پس لرزه پرونده خاشقجی؛ ارزش ریال سعودی کاهش یافت

پرونده جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد عربستان و تهدیدهای ترامپ علیه ریاض سبب شد تا ارزش ریال سعودی در مقابل دلار به پایین ترین سطح خود برسد.

در جریان معاملات دوشنبه گذشته هر ریال سعودی 3.7514 دلار آمریکا در بازار فوری قیمت گذاری شد که ضعیف ترین قیمت از ژوئن سال 2017 میلادی بوده است.

دیپلمات ها معتقدند که کاهش ریال عربستان مبانی اقتصادی مشروعیت آل سعود را در بدترین برهه زمانی ممکن تهدید خواهد کرد، زیرا خاندان حاکم آل سعود دوره گذار طولانی و حساسی را به سمت نسل جدید حاکمان طی می کند.
ورود مستقیم ملک سلمان به پرونده خاشقجی

یک رسانه غربی هفته گذشته با اعلام جزئیات جدیدی درباره پرونده خاشقجی منتقد مشهور از چگونگی ورود مستقیم ملک سلمان به این پرونده پرده برداشت.

خبرگزاری غربی رویترز به نقل از منابع خاندان حاکم سعودی اعلام کرد ملک سلمان شروع به دخالت در حل بحران ناشی از کشته شدن خاشقجی کرده، ملک سلمان ضرورت دخالت خود در بحران ناشی از قتل خاشقجی را احساس کرده است .

بر اساس این گزارش، پادشاه سعودی بازنگری در اختیارات واگذار کرده به محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را آغاز کرده است.

رویترز افزود ملک سلمان از حقیقت بحران خاشقجی اطلاعی نداشت، زیرا دستیاران ولیعهد سعودی تمایل داشتند تا پادشاه جزئیات این پرونده را صرفا از طریق رسانه‌های سعودی(که سانسور می‌کنند) دنبال کند.

بر اساس این گزارش،‌دخالت پادشاه بیانگر افزایش نگرانی اعضای هیئت بیعت درباره میزان شایستگی بن سلمان برای حکومت است

رویترز به نقل از این منابع افزود محمد بن سلمان مجبور شد برای جلوگیری از تبدیل مسئله خاشقجی به یک بحران جهانی، پادشاه را در جریان قرار دهد.

اشاره برخی منابع به احتمال بروز تغییرات در هیئت حاکمه آل سعود

 

هفته گذشته منابع آمریکایی گفته بودند که خالد بن سلمان برادر ولیعهد سعودی که سفیر ریاض در واشنگتن بوده است، دیگر به آمریکا بازنخواهد گشت، برخی رسانه‌ها از مطرح شدن مجدد نام ولیعهد معزول در میان غربی‌ها سخن گفته‌اند، آیا تغییراتی در عربستان در راه است؟

رئیس جمهوری آمریکا برای نجات بن سلمان و البته ادامه دوشیدن آل سعود مدعی شده است که«عناصر خودسر» در پس قتل جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی قرار دارند، وی همچنین ادعا کرد که ملک سلمان به وی گفته است اطلاعی از این مسئله ندارد، این اظهارات ترامپ نشان داد که عملیات جست‌وجو برای یافتن سپر بلا با هدف معرفی وی به عنوان مسئول این جنایت و خروج آبرومندانه بن سلمان از این ورطه بزرگ کلید خورده است.

 

زمانی‌که ترامپ اعلام می‌کند عناصر خودسر پشت قتل روزنامه‌نگار در کنسولگری عربستان در استانبول قرار دارند و ملک سلمان تأکید می‌کند اطلاعاتی دراین‌باره ندارد، بدان معناست که جست‌وجو برای یافتن سپر بلا جهت معرفی او به‌عنوان مسئول این جنایت آغاز شده است.

در پی اظهارات ترامپ، یک رسانه عربی به نقل از منابعی که خواستند نامشان فاش نشود، نام افرادی را که باید قربانی شوند تا بن سلمان از بحران به وجود آمده در مسئله خاشقجی نجات یابد، اعلام کردند.

این منابع گفته‌اند عبدالعزیز بن سعود بن نایف وزیر کشور رژیم سعودی و همچنین عبدالعزیز بن محمد الهویرینی رئیس اداره آگاهی و بازپرسی این رژیم برکنار خواهند شد.

روزنامه نیویورک تایمز آمریکا نوشته بود  شاهزاده خالد بن سلمان برادر محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که سفیر رژیم در واشنگتن بوده است، هفته گذشته در پی بحران ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار منتقد سعودی، آمریکا را ترک کرده و دیگر به این کشور باز نخواهد گشت.

بر اساس این گزارش، تدابیر پادشاهی سعودی در سایه اعتقاد روافزون نهادهای تصمیم‌گیرنده غربی قرار دارد مبنی بر اینکه محمد بن سلمان ولیعهد سعودی که آتش جنگ در یمن را شعله‌ور کرده و تا حد یک فاجعه انسانی پیش رفته و همچنین قطر را تحت محاصره قرار داده و گروهی از نخبگان سعودی را برای دستیابی به پول دستگیر کرد و دو هفته هم طول کشید تا به یک تفسیر و توضیح قابل قبول درباره سرنوشت خاشقجی دست یابند،‌چنین فردی برای اینکه در آینده به تاج و تخت پادشاهی برسد،‌آماده نیست.

پیش‌بینی روزنامه انگلیسی درباره آینده بن سلمان

روزنامه انگلیسی تایمز پیش‌بینی کرده است که به احتمال زیاد محمد بن سلمان از ولایتهدی عربستان برکنار شده و برادرش جای او را بگیرد.

این روزنامه در چارچوب پوشش خبری تحولات مربوط به ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه نگار منتقد رژیم سعودی و واکنش های جهانی 15 روزه اخیر به آن در مقاله ای با عنوان “چه کسی جای محمد بن سلمان ولیعهد سعودی را می گیرد” آورده است: آمدن محمد بن سلمان به منزله چتر نجاتی برای آمریکا و انگلیس شده است.

این روزنامه نوشت: با افزایش خشم و فشارها به خاطر ناپدید شدن جمال خاشقجی و شک و تردیدهای واشنگتن مبنی بر اینکه بن سلمان ممکن است دستور قتل او را صادر کرده باشد، سخن گفتن از یافتن جایگزینی برای بن سلمان ساده تر از عملی کردن آن است زیرا بدترین سناریویی که آمریکایی ها یا انگلیسی ها می توانند تصور کنند، این است که ثبات عربستان در معرض تهدید قرار گیرد.

روزنامه تایمز در عین حال افزود: اگر سلمان بن عبدالعزیز شاه سعودی تصمیم بگیرد که ولیعهد را قربانی کند، به احتمال زیاد ترجیح خواهد داد که این سمت در این جناح خاندان آل سعود باقی بماند و براین اساس، شاهزاده خالد سفیر عربستان در واشنگتن که درپی حوادث شهر استانبول (پرونده خاشقجی) فراخوانده شد، احتمالا جانشین بن سلمان خواهد بود.

ترامپ هم مایک پامپئو وزیر خارجه خود را به ریاض فرستاد تا با ملک سلمان و بن سلمان دیدار کند.سخنگوی وزارت خارجه آمریکا مدعی توافق مایک پامپئو و محمد بن سلمان برای انجام تحقیق شفاف در خصوص سرنوشت جمال خاشقجی شده بود.

با این حال ولیعهد سعودی در دیدار با وزیر خارجه آمریکا گفته بود که عربستان و واشنگتن دو همپیمان قوی و قدیمی هستند.

ترامپ هم در حمایت از بن سلمان متهم اصلی پرونده قتل خاشقجی گفته بود بن‌سلمان هرگونه اطلاع درباره سرنوشت خاشقجی در کنسولگری عربستان را رد کرد.

هشدار درباره عواقب پادشاه شدن بن سلمان

دیوید هرست نویسنده و تحلیلگر مشهور انگلیسی به بررسی برخورد ولیعهد سعودی با مخالفان و حمایت‌های بی وقفه ترامپ از او پرداخت و درباره عواقب پادشاه شدن ولیعهد سعودی هشدار داد.

وی افزود: قتل خاشقجی اقدام جنون آمیز بود پس باید آدم دیوانه (بن سلمان) دستور آن را داده باشد. بن سلمان مردی است که عقلانیت و قواعد و ضوابط ندارد. او می تواند هر طوری که بخواهد رفتار کند و مجازات نشود. کسی از دست او در امان نیست.

به گفته وی، حمایت مداوم و ثابت ترامپ از بن سلمان از زمان رسیدن به ولایتعهدی در حال حاضر وبال گردنش شده است. این امر علاوه بر انتقادهای بی وقفه رسانه های آمریکایی از بن سلمان است.

هرست افزود: یک سوال در ذهن سعودی ها است و آن هم این است که چطور می توانند فرزند شاه را کنار بزنند؟ این ترامپ بود که بن سلمان را خلق کرد و پر و بال داد و او را تبلیغ کرد. این ترامپ بود که سیاست خارجی آمریکا را به طور کامل به نفع بن سلمان به خدمت گرفت و حمایت نهادهای نظامی و امنیتی را برایش به خدمت گرفت و او بود که به بن سلمان اجازه داد که اینگونه رفتار کند و از مجازات فرار کند.

به گفته وی، سه فاکتور باید وجود داشته باشد که بن سلمان شاه شود. نخست و پیش از هر چیزی موافقت کاخ سفید است. دوم حمایت خاندان سعودی و سوم پذیرش افکار عمومی. موافقت کاخ سفید بسیار مهمتر از دو فاکتور دیگر است. بعد از افشای محتوای فایل صوتی و تصویری خاشقجی، ترامپ تنها مسیری واحد دارد و آن هم اجازه ندادن به بن سلمان برای رسیدن به تاج و تخت است. این کمترین کاری است که جمال خاشقجی و شمار بی شماری از کسانی که توسط رژیم سعودی شکنجه و زندان و کشته شدند، مستحق آن هستند.

ابراز تاسف صهیونیست‌ها از آموزش ندادن شیوه‌های ترور به رژیم سعودی

یک رسانه رژیم صهیونیستی هفته گذشته در واکنش به خبر ناپدید شدن منتقد مشهور سعودی در کنسولگری این رژیم در ترکیه اعلام کرد تل‌آویو باید شیوه‌های ترور را هم به حکومت سعودی آموزش می‌داد.

روزنامه یدیعوت آحارانوت در واکنش به ناپدید شدن جمال خاشقجی منتقد مشهور سعودی نوشت سعودی ها از ما چگونگی اجرای عملیات ترور را نیاموختند.

این روزنامه فاش کرد میان سازمان‌های اطلاعات اسرائیل و سعودی در زمینه‌های مشترک همکاری وجود دارد و اگر گزارش های رسیده از استانبول صحیح باشد(اینکه رژیم سعودی، خاشقجی را ترور کرده است) این امر حداقل بیانگر آن است که اسرائیل در این زمینه(چگونگی انجام ترور) به سعودی آموزش نداده است.

واکنش دیرهنگام رژیم سعودی به توهین‌های مکرر ترامپ

هفته گذشته پس از توهین‌های مکرر ترامپ به آل سعود،‌یک منبع مسئول این رژیم بدون اشاره به نام رئیس جمهور آمریکا مدعی شده بود کشور تهدیدات و تلاش‌ها برای آسیب زدن به عربستان را نمی‌پذیرد.

خبرگزاری عربستان بدون اشاره به هویت این مقام مسئول عربستانی مدعی شد که ریاض رهبری تلاش ها برای مبارزه با افراط گرایی و تروریسم و تقویت همکاری‌های اقتصادی و تثبیت صلح و ثبات در منطقه و جهان را دنبال کرده و همچنان با کشورهای دوست و برادر به دنبال تحقق و تقویت این اهداف است.

این منبع، تهدیدات و تلاش‌ها برای آسیب رساندن به عربستان را رد کرده و آنچه در این بیانیه” تحریم‌های اقتصادی یا فشارهای سیاسی یا مطرح کردن اتهامات ضد عربستان” خواند ، تصریح کرد که این تهدیدات نمی تواند به مواضع مستحکم و جایگاه عربی و اسلامی و بین المللی این کشور آسیب برساند.

خبرگزاری بلومبرگ گزارش داد که اظهارات این مقام سعودی احتمالاً واکنشی به تهدیدات اخیر دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکاست. ترامپ در واکنش به ماجرای ناپدید شدنجمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد سعودی و رها شدن از سیل انتقادات، در اظهاراتی اعلام کرد در صورتی که عربستان پشت این جریان باشد، با «مجازات سخت» واشنگتن مواجه خواهد شد.

 تلاش‌های رژیم سعودی برای پیگرد مخالفان در خارج عربستان

یکی از شخصیت های مخالف رژیم سعودی اسناد تلاش مسئولان سعودی برای پیگرد مخالفان این رژیم در خارج از کشور را فاش کرد که از زمان روی کار آمدن محمد بن سلمان ولیعهد سعودی افزایش یافته است.

روزنامه آمریکایی نیویورک تایمز به نوارهایی که عمر عبدالعزیز از مخالفان سعودی در کانادا درز داده است، دست یافت که نشان دهنده تلاش های مسئولان سعودی برای پیگرد مخالفان در خارج از عربستان و تطمیع آنها با پول یا حفظ جان آنها به منظور بازگرداندن آنها به کشور است. به گفته سازمان های حقوق بشری، این تلاش ها از زمان ولیعهد شدن محمد بن سلمان در سال گذشته افزایش یافته است.

رفتار رژیم سعودی در حذف، تحت فشار قرار دادن و شکنجه مخالفان در دیگر کشورهای همپیمان با عربستان نیز نمونه‌های بسیاری دارد که از شیخ عیسی قاسم در بحرین و ابراهیم زکزاکی رهبران شیعیان نیجریه می‌توان به عنوان مشهور‌ترین نمونه‌ها نام برد.

ناپدید شدن جمال خاشقجی روزنامه‌نگار مشهور و منتقد سرسخت عربستان، موجی از انتقادات را علیه رژیم سعودی برانگیخته است.واقعیت این است که عربستان سعودی هیچگاه در برابر منتقدانش رفتاری معقول و انسانی را در پیش نگرفته و این روند هر ساله وضعیتی سخت‌تر نسبت به گذشته پیدا کرده است. به عنوان نمونه وضعیت آزادی اطلاع‌رسانی در عربستان سعودی طی پنجاه سال گذشته هر روز وخیم‌تر شده است. هرچند در ظاهر در سال 2017 یعنی همراه با ولیعهد شدن و سیاست جدید محمد بن سلمان، این طور تصور شد که در عربستان امیدهایی پیش آمده، اما واقعیت آن است که با قدرت‌گیری محمد بن سلمان کمترین میزان عقلانیت نیز از رفتار آل سعود رخت بر بسته است.

بر اساس آمارهای مؤسسات حقوق بشری هم اکنون نزدیک به 20 تا 25 زندانی و روزنامه‌نگار و شهروند ـ خبرنگار در عربستان سعودی زندانی هستند که سیزده نفر از آنها و چهار شهروند ـ خبرنگار به محکومیت‌های سنگینی محکوم شده‌اند. این آمار در شرایطی قطعیت پیدا کرده که، میزان دسترسی به زندان‌های عربستان، پرونده‌های قضایی و پاسخگویی این کشور به مؤسسات حقوق بشری بسیار ناامید کننده و گمراه کننده است.

در مورد همین تعداد ثبت شده بازداشتی خبرنگاران در عربستان سعودی چندین نهاد بین‌المللی، کمیته یا کارگروه بازداشت شدگان و ناپدیدشدگان را فراخوانده و طرح شکایت کرده‌اند که به شکل رسمی در سازمان ملل بتوانند در این رابطه اقدام کنند.

 افزایش موج پناهندگی شهروندان عربستانی

همزمان با افزایش فشارهای سیاسی و امنیتی به ویژه با به قدرت رسیدن محمد بن سلمان ولیعهد کنونی عربستان سعودی، خروج نخبگان عربستانی از این کشور با روند روز افزونی مواجه بوده است. بیانیه‌های منتشر شده از سوی وزارت امنیت داخلی آمریکا به این نکته اشاره دارد که طی سال‌های 2014 و 2015 به ترتیب 39 و 33 نفر از سعودی‌ها تنها از آمریکا درخواست پناهندگی سیاسی کرده‌اند. این در حالی است که رقم مذکور در سال 2016 به 47 نفر افزایش پیدا کرده است.

این آمار علاوه بر افراد زیادی است که به علت روابط حسنه آمریکا با ریاض، درخواست پناهندگی از این کشور برای فرار از شرور آل سعود را مناسب نمی‌دانند. به عنوان مثال بعد از تنش در مناسبات عربستان با کانادا درخواست پناهندگی سیاسی سعودی‌ها از اتاوا افزایش قابل ملاحظه‌ای پیدا کرده و رسانه‌های داخلی کانادا از حدود 20 دانشجو خبر داده‌اند که درخواست پناهندگی خود را برای فرار از سرکوب‌گری‌های حاکمیت آل سعود به مقامات این کشور ارائه کرده‌اند.

همچنین تعداد بسیار بالایی از مخالفان سیاسی عربستان بدون درخواست پناهندگی، در تبعید اختیاری زندگی می‌کنند و سعی می‌کنند از عربستان دور باشند. این همان کاری بود که جمال خاشقجی انجام داد.

دیگر تحولات عربستان در هفته گذشته

سقوط هواپیمای نظامی در شهر تبوک

هفته گذشته رسانه‌های سعودی از سقوط هواپیمای نظامی عربستان در شهر تبوک خبر دادند. بر اساس این گزارش، این هواپیمای نظامی آموزشی از نوع هاوک در جریان یک ماموریت آموزشی سقوط کرده و خبرها از کشته شدن سرنشینان آن حکایت می‌کند.

سفر فرستاده ویژه پوتین به ریاض

هفته گذشته الکساندر لاورینتف نماینده ویژه رئیس جمهوری روسیه در امور سوریه با محمد بن سلمان ولیعهد سعودی در ریاض دیدار کرد.

در این دیدار روابط دوجانبه و آخرین تحولات صحنه سوریه مورد بحث و تبادل نظر قرار گرفت.

یورش نظامیان سعودی به شهر قطیف عربستان

نیروهای امنیتی عربستان هفته گذشته چندین محله در شهر شیعه‌نشین القطیف را محاصره کرده و اقدام به تیراندازی و انفجار در این محلات کردند.

بر اساس گزارش سایت‌های اینترنتی و فعالان شبکه‌های اجتماعی، تین عملیات بیش از 12 ساعت به طول انجامیده و صدای انفجار و تیراندازی در این مدت به گوش رسیده است. همچنین یکی از ساختمان های موجود در این محله به آتش کشیده شده و دود از آن خارج شده است.

منابع اطلاع رسانی اعلام می‌کنند که نیروهای گشتی عربستان سعودی مسیرهای منتهی به سوق الخمیس و حی الجراری و المدنی را در قطیف مسدود کرده و تیراندازی گسترده در این منطقه را آغاز کردند. ساعتی بعد این عملیات گسترش پیدا کرده و به خیابان‌های میاس و خیابان امام علی (ع) نیز رسید. رسانه‌های جمعی و سایت‌های اینترنتی در عربستان در صورت انتشار تصاویر مربوط به خشونت های نیروهای امنیتی و عملیات آنها ضد شهروندان بی گناه یا انتشار اخبار مربوط به این اقدامات با مجازات‌های سنگینی مواجه می‌شوند که گاه تا اعدام نیز پیش می‌رود.

شکست مذاکرات نفتی عربستان و کویت

 

منابع مطلع هفته گذشته اعلام کردند که اختلافات سیاسی میان کویت و عربستان سعودی، به‌ویژه درباره بحران قطر، مانع از دستیابی طرفین به توافقی درباره ازسرگیری تولید نفت در منطقه بی‌طرف شده است.

این دو کشور تولید نفت از میادین «الخفجی» و «الوفره»، که در منطقه المحایده واقع است را از 3 سال پیش متوقف کرده‌اند و همین امر باعث کاهش حدود 500 هزار بشکه در روز یعنی معال 0.5 درصد از نفت جهانی شده است.طبق گفته منابع، شاهزاده بن‌سللمان در جریان سفر اخیرش به کویت، با «شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح» امیر و «نواف الاحمد الجابر الصباح» ولیعهد کویت دیدار کرد ولی این سفر، که شب سی‌ام سپتامبر انجام شد ولی قرار بود دو روزه شود، در چند ساعت به پایان رسید.

 

منابع مذکور در ادامه افزودند، تنش‌ها بین دو کشور درباره بحران با قطر و اختلاف دیدگاه‌ها درباره روابط با ایران، که رقیب سرسخت عربستان سعودی محسوب می‌شود، به اختلافات سیاسی میان سعودی و کویت دامن زده است؛ چرا که کویت در حالی‌که تلاش می‌کند در حل بحران تحریم قطر میانجیگری کند در عین حال بر حفظ کانال گفت‌وگو با دولت ایران نیز اصرار دارد.

دیدار روسای ستاد ارتش صهیونیستی و سعودی با محوریت ایران

رسانه‌های اسرائیلی هفته گذشته از دیدار و گفت‌وگوی رئیس ستاد ارتش این رژیم با همتای سعودی‌اش با موضوع ایران، خبر داده‌اند.

روزنامه عبری‌زبان معاریو فاش کرد که «گادی آیزنکات» رئیس ستاد مشترک ارتش اسرائیل با همتای سعودی خود «فیاض الرویلی»، در حاشیه نشست فرماندهان ارتش، که در آمریکا برگزار شده، دیدار کردند.این روزنامه اسرائیلی تصریح کرد، طرفین درباره برخی از مسائل، از جمله تهدید ایران و راه‌های مقابله با آن، رایزنی کردند.

طی سال‌های اخیر به‌ویژه از زمان ولایتعهدی «محمد بن‌سلمان» در عربستان سعودی، روابط ریاض و تل‌آویو در مسیر تقویت پیش می‌‌رود. محمد بن‌سلمان پیشتر در گفت‌وگو با یک نشریه آمریکایی اظهار داشت: «ما منافع مشترک زیادی با اسرائیل داریم و اگر صلحی برقرار شود، سود زیادی میان اسرائیل و کشورهای شورای همکاری خلیج‌فارس و کشورهایی مانند مصر و اردن ایجاد می‌شود.»

روزنامه «ایلاف» سعودی نیز سال گذشته میلادی با رئیس ستاد ارتش رژیم صهیونیستی گفت‌وگویی ترتیب داد. او در این مصاحبه گفته بود: «اسرائیل و عربستان اهداف مشترکی دارند و ما آماده همکاری در صورت لزوم، هستیم.»

آمار جدید از 1300 روز تجاوز نظامی سعودی

 

هفته گذشته همزمان با ناکامی‌های میدانی متجاوزان و مزدوران ائتلاف سعودی اماراتی در برابر ارتش و کمیته‌های مردمی یمن، آماری جدید از جنایات متجاوزان سعودی در یمن طی 1300 روز بمباران و گلوله‌باران مناطق مختلف این کشور منتشر شده است که بر اساس این آمار تا کنون بیش از 15 هزار غیرنظامی بیگناه شهید و یبش از 23 هزار نفر دیگر زخمی شده‌اند.

 

مرکز حقوق و توسعه همچنین از جان باختن دست‌کم 160 هزار شهروند یمنی شامل کودکان، بیماران و مجروحان به سبب محاصره ظالمانه یمن و نبود دارو و خدمات پزشکی خبر داده است. بیش از 421 هزار و 911 باب واحد مسکونی در حملات متجاوزان سعودی اماراتی ویران شده و بیش از چهار میلیون غیرنظامی هم در نتیجه این حملات آواره شده‌اند، سعودی‌ها همچنین 930 مسجد و 888 مرکز آموزشی را ویران کرده‌اند و 4500 مدرسه هم به سبب این حملات تعطیل شده و شرایط پذیرش دانش آموز را ندارد، متجاوزان همچنین 327 بیمارستان و درمانگاه و 38 مرکز اطلاع رسانی را بمباران کردند.

افشای طمع ورزی‌های عربستان در المهره یمن

 

طمع ورزی‌های رژیم سعودی در استان المهره در شرق یمن اخیرا با احداث خط لوله نفط از این استان به دریای عرب برملا شده است.

 

 استان المهره از نظر تاریخی مورد طمع ورزی های امارات و عربستان بوده است. علی الحریزی از چهره های سرشناس استان المهره در این باره گفت: نیروهای عربستان سعودی در استان المهره، اشغالگر هستند و سفیر سعودی حاکم عملی این استان است.

الحریزی در سخنانی مطبوعاتی تاکید کرد: عربستان و امارات برای بازگرداندن به اصطلاح دولت قانونی یمن (دولت دست نشانده عبدربه منصور هادی) به این کشور نیامده اند، بلکه برای ویران کردن و تخریب یمن و به قتل رساندن ملت یمن و اشغال سرزمین آنها آمده اند.

وی به نقش خرابکارانه سعودی در جریان کنگره گفت وگوی ملی در صنعا اشاره کرد و گفت که این رژیم برای به راه انداختن جنگ داخلی تلاش کرده بود اما در آن زمان شکست خورد.

الحریزی گفت: عربستان تصمیم تجاوزگری به یمن را گرفت و حتی عبدربه منصور هادی فراری تنها بعد از آغاز به اصطلاح طوفان قاطعیت از آن با خبر شد.

اهالی استان المهره از نیمه سپتامبر گذشته تحصن جدید خود را برای درخواست خروج نیروهای ائتلاف متجاوز سعودی و اماراتی از این استان آغاز کردند.

نیروهای سعودی از چند ماه پیش در بسیاری از تاسیسات استان المهره از جمله گذرگاههای مرزی و دریایی این استان مستقر شده اند که باعث خشم شدید مردمی شده است.

عربستان با حضور نظامی خود در استان المهره به دنبال ایجاد یک بندر نفتی در دریای عرب است تا به دور از تنگه هرمز، نفط خود را صادر کند.

 

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

داعش مسؤولیت حمله به خودروی حامل مسیحیان در مصر را برعهده گرفت/ترکیه و قطر محکوم کردند

گروه تروریستی داعش مسؤولیت حمله روز جمعه به خودروی "ون" حامل مسیحیان قبطی‌ در استان المنیا در مصر را برعهده گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *