خانه / اخبار / اخبار بین الملل / ریاض و عشق‌آباد در صدد توسعه مناسبات در حوزه انرژی

ریاض و عشق‌آباد در صدد توسعه مناسبات در حوزه انرژی

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از ترند، شبکه تلویزیونی «آلتین آسیر» ترکمنستان روز گذشته تصاویری مبنی بر دیدار قربانقلی بردی‌محمد‌اف رئیس‌جمهوری ترکمنستان با ماجد بن عبدالله القصبی، وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری عربستان سعودی پخش کرد.

طی این دیدار این امر که ریاض و عشق‌آباد به عنوان قدرت‌های انرژی دنیا شناخته شده و آماده توسعه همکاری‌ها در حوزه نفت و گاز هستند، تاکید شد.
بنا بر گزارش آژانس خبری ملی ترکمنستان، طی سال‌های اخیر عشق‌آباد به صورت فعالانه‌ای به دنبال ایجاد یک نظام چند گزینه‌ای برای دستیابی به بازارهای جهانی انرژی بوده تا بتواند پروژه‌های مهم حوزه انرژی خود را به مرحله اجرا درآورد.

ساخت و ساز خط لوله انتقال گاز تاپی (ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند) از جمله مهم‌ترین نمونه‌های این پروژه‌هاست.

در همین راستا، طی این دیدار توجه ویژه‌ای به موافقتنامه‌های امضا شده میان دو طرف طی سفر رسمی رئیس‌جمهور ترکمنستان به ریاض در ماه مه سال 2016 و نیز کمیسیون بین دولتی تجارت و سرمایه‌گذاری سعودی- ترکمنی صورت گرفت.
وزیر تجارت و سرمایه‌گذاری عربستان سعودی نیز در این دیدار از برداشتن گام‌های مطمئن برای توسعه تعاملات، به‌ویژه در حوزه انرژی، منسوجات، صنایع غذایی، حوزه بانکی، رسانه، آموزش، علوم، فرهنگ، ورزش و گردشگری خبر داد.

به گفته بردی‌محمداف دولت ترکمنستان در چارچوب سیاست‌های اقتصادی خود از آخرین دستاوردها و فناوری‌های شرکت‌های خارجی استفاده کرده و سرمایه‌گذاری‌هایی در این راستا صورت داده است.

در همین راستا رئیس‌جمهور ترکمنستان پیشنهاد بررسی جزئیات در خصوص پروژه‌های مشترک در حوزه‌های کلیدی اقتصادهای ملی دو کشور را به همتای سعودی‌اش ارائه داده است.
در گزارش تلویزیونی مذکور همچنین تصریح شده است: طرفین بر امکان‌سنجی دیدارهای منظم اقتصادی و مجامع تجاری مشترک که موجب بهبود برقراری تعاملات نزدیک میان بخش‌های دولتی و خصوصی دو کشور می‌شود، تاکید کردند.

ترکمنستان طی سال‌های اخیر همزمان با کاهش قیمت‌ حامل‌های انرژی و توقف و کاهش واردات گاز از سوی فدراسیون روسیه و جمهوری اسلامی ایران با کمبود سرمایه در پیش‌برد برنامه‌های بلندمدت و میان‌مدت خود مواجه شده است.

از همین رو روی آوردن به جذب سرمایه‌گذاران خارجی همچون عربستان سعودی، امارات متحده عربی، ازبکستان و … از اصلی‌ترین گزینه‌های پیش‌روی این کشور بوده است.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

داعش مسؤولیت حمله به خودروی حامل مسیحیان در مصر را برعهده گرفت/ترکیه و قطر محکوم کردند

گروه تروریستی داعش مسؤولیت حمله روز جمعه به خودروی "ون" حامل مسیحیان قبطی‌ در استان المنیا در مصر را برعهده گرفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *