خانه / اخبار / اخبار اقتصادی / رشد اقتصادی چین امسال به ۶.۶ درصد می‌رسد

رشد اقتصادی چین امسال به ۶.۶ درصد می‌رسد

– اخبار اقتصادی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم به نقل از رویترز، اقتصاددانان دانشگاه رنمین پکن گفتند که انتظار دارند رشد اقتصادی چین در سال جاری به 6.6 درصد برسد و در 2019 تا 6.3 درصد افت کند. دلیل این کند شدن رشد اقتصادی، چالش‌های مربوط به تجارت و اصلاحات ساختاری است .
پیش بینی های منتشر شده توسط واحد خبری آکادمی علوم اجتماعی چین در روز سه‌شنبه نشان می دهد که چین به خاطر جنگ تجاری با آمریکا تحت فشار است .
ولی اقتصاددانان دانشگاه اقتصاد رنمین اخطار دادند که حتی اگر درگیری های تجاری با آمریکا حل شود، چین باز هم با مشکلاتی روبرو خواهد بود. چون این کشور با یک تجارت جهانی رو به وخامت، کاهش رشد صادرات و ضعف واحد پولیش مواجه است .
تولید ناخالص داخلی چین در سه ماهه منتهی به سپتامبر 6.5درصد نسبت به سال گذشته رشد داشت که آهسته ترین رشد از سال 2019 تا حالا بوده است. پکن سعی دارد بانک های اقتصادی خود را تشویق کند وام دادن به شرکت های خصوصی را افزایش دهند و برای آرام کردن مشکلات مالی شرکت‌ها اقدامی ‌کنند .
اقتصاددانان گفتند در پیش گرفتن اقدامات کوتاه مدت برای آرام کردن فشار اقتصادی کنونی چین، سخت است. در حالیکه سیاستهای اخیر باید جلوی کاهش بیشتر رشد اقتصادی را در سال آینده بگیرند، دور جدید اصلاحات ساختاری در زمینه عرضه نیز لازم است .
آنها پیش بینی کردند که سال 2019 در بازسازی اقتصاد چین و تبدیل بلند مدت آن به یک مدل اقتصادی آهسته تر و با کیفیت تر، سالی حیاتی خواهد بود .
طبق این گزارش، سال آینده شاهد تعادل دوباره تجارت خارجی چین خواهیم بود و احتمالا واردات به 16.1 درصد افزایش می یابد. میزان رشد واردات در 2018 ، 6.1 درصد بود .
لیو یانچان، رئیس دانشگاه رنمین و یکی از نویسندگان این گزارش گفت که کاهش یکنواخت نرخ پس انداز در چین و تحریک مصرف داخلی، یک عامل مهم تر از سرمایه گذاری در رشد اقتصاد این کشور است .
طبق این گزارش انتظار می رود مصرف کنندگان چینی سال آینده 9 درصد بیشتر خرج کنند و از رشد کلی پیشی بگیرند .

بندر نینگبو چین به بندر کاسپین در گیلان متصل می‌شود
ازسرگیری صادرات نفت ایران به چین پس از وقفه یک ماهه

 

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

افزایش شدید قیمت اجاره مسکن صدای وزیر راه را درآورد

وزیر راه و شهرسازی گفت: در تعیین نرخ اجاره بهای مسکن انجمن‌های صنفی و تشکل‌ها مدیریت درستی ندارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *