خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / بازنگری ماموریت‌های دانشگاه فرهنگیان ضروری است

بازنگری ماموریت‌های دانشگاه فرهنگیان ضروری است

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرگزاری تسنیم، محمود مهرمحمدی – سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان و استاد دانشگاه در برنامه تلویزیونی پرسشگر با موضوع چالش‌های تربیت نیروی انسانی در آموزش عالی اظهار کرد: نقش ما در تمدن شرقی و اسلامی بسیار پررنگ است اما بسیاری دستاوردهای علمی دنیا منفک از عالم دیانت و نگرشی است که ما از آن دم می زنیم.

وی ادامه داد: در اوایل انقلاب تربیت مدرس را پایه‌گذاری کردیم اما این امر مغفول ماند و اکنون در شاکله آموزش عالی مقوله‌ای به نام تربیت مدرس یا استاد برای دانشگاه‌ها موضوعیت ندارد.

بی‌مهری به تربیت معلم

سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان با بیان اینکه مراکز تربیت معلم که زیرمجموعه آموزش و پرورش بودند از برهه‌ای به بعد ماهیت آموزش عالی یافتند و مدارکشان معادل سازی و به رسمیت شناخته شد،گفت: علاوه بر این جریان، داستان تربیت معلم نیز با بی‌مهری مواجه شده است.

وی افزود: موضوع تربیت مدرس برای دانشگاه نیز همانطور که گفته شد مغفول واقع شده است. دانشگاه فرهنگیان می‌خواهد عزت و احترام به تربیت معلم ببخشد. دانشگاه فرهنگیان در خانواده آموزش عالی منحصر به فرد و به نوعی دردانه آموزش عالی است. در یکصدمین سال شروع به فعالیت تربیت معلم هستیم و لازم است ماموریت‌های دانشگاه مورد بازنگری قرار بگیرد.

صفر تا صد تربیت معلم فقط نباید توسط یک مرکز به تنهایی انجام شود

مهرمحمدی با بیان اینکه در یکصد سال گذشته تربیت معلم را به عنوان عنصری ویژه مورد توجه قرار ندادیم، گفت: باید برای دانشگاه فرهنگیان یک نقش استراتژیک تعریف کنیم البته صفر تا صد امر تربیت معلم فقط نباید توسط یک مرکز به تنهایی صورت گیرد.

سرپرست سابق دانشگاه فرهنگیان افزود: آموزشگری مانند یک اشانتیون به کسی که پژوهشگری کرده است داده می‌شود و چنین ذهنیتی که هر کس پژوهشگر خوبی بود آموزشگر خوبی هم هست وجود دارد. این امر کیفیت یاددهی یادگیری را تحت الشعاع قرار می‌دهد.

وی عنوان کرد: پژوهش‌هایی پیرامون روش‌های مختلف آموزش و تدریس در آموزش عالی که موجب ارتقای کیفیت فرایند یاددهی و یادگیری می‌شود، نیاز است. وزارت علوم باید با اختصاص بودجه ویژه، سهمی برای اتفاقاتی این چنینی درنظر بگیرند. انتشار نشریات تخصصی معطوف به آموزش رشته‌های تخصصی نیز می‌تواند مفید باشد.

مهرمحمدی افزود: وزنی که آیین‌نامه ارتقای هیئت علمی به پژوهش می‌دهد بالاتر از آموزشگری و مواردی مانند خلاقیت در امر آموزش است. باید ردپایی از تربیت معلم در همه دانشگاه‌ها وجود داشته باشد. بهترین دپارتمان‌های ریاضی و هنر برای تربیت معلم ریاضی و هنر وجود دارد.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

دستگیری سارقان مسلح سنگ الماس از بازار تهران

رئیس پلیس آگاهی پایتخت از دستگیری ۴ سارق مسلح سنگ الماس از بازار تهران ، هنگام خروج از مرز های شمال غربی کشور خبر داد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *