خانه / اخبار / اخبار اجتماعی / ایجاد ۲۷ هزار اشتغال در سال ۹۷ توسط سازمان بهزیستی

ایجاد ۲۷ هزار اشتغال در سال ۹۷ توسط سازمان بهزیستی

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم ، انوشیروان محسنی بندپی در مراسم روز جهانی معلولان که صبح امروز در سالن اندیشه حوزه هنری برگزار شد اظهار کرد: 12 آذرماه روز جهانی معلولان است روزی که ما باید مروری بر اقدامات انجام شده توسط دستگاه‌های مختلف داشته باشیم و سازمان بهزیستی به عنوان متولی معلولان در این زمینه تمرکز جدی بر انجام فعالیت‌ها داشته و دارد.

وی تصریح کرد: ما باید شرایطی برای معلولان فراهم کنیم که هیچ محدودیتی در مسیر رشد و بالندگی احساس نکنند و این در حالیست که معلولان دارای ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های بالقوه‌ای در حوزه‌های علمی هستند چرا که شاهد درخشش معلولان در دانشگاه‌ها و همچنین میادین ورزشی هستیم.

سرپرست تامین اجتماعی گفت: ما باید بستری فراهم و شرایطی را احیا کنیم که این عزیزان بتوانند از زندگی مناسبی برخوردار باشند و به زودی به عنوان متولی این عزیزان استراتژیک در برنامه خود تعریف کرده که می‌توان به محور و پیشگیری از معلولیت‌ها و همچنین مطالبه‌گری سازمان اشاره کرد.

وی گفت: اجرای طرح‌های غربالگری از جمله غربالگری ژنتیک قبل از ازدواج، طرح تنبلی چشم، شنوایی سنجی، اوتیسم و آلزایمر از طرح‌های پیشگیری از معلولیت هستند که سازمان بهزیستی در طی سال‌های اخیر توجه ویژه‌ای به اجرای آن داشته است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور به تفاهمنامه این سازمان با سایر کشورهای پیشرفته در حوزه توانبخشی اشاره کرد و گفت: در این زمینه ما تفاهمنامه‌هایی را با کشورهایی مثل آلمان به امضا رسانده‌ایم و از آخرین دستاوردهای علمی در حوزه توانبخشی برای خدمت به معلولان بهره‌گیری می‌کنیم. ضمن اینکه حوزه توانبخشی سازمان بهزیستی در دنیا شرایط مناسبی را دارد. امسال در سازمان ملل دستاوردهای جمهوری اسلامی در حوزه توانبخشی ارائه شد که یکی از برنامه‌های این سازمان ارتقاء کیفیت خدمات توانبخشی است.

وی به قانون جامع حمایت از حقوق افراد دارای معلولیت اشاره کرد و گفت: ما مطالبه‌گر دیرینه این قانون بوده‌ایم و همچنان پیگیر اجرای این قانون هستیم علاوه بر اینکه شخص وزیر رفاه در این زمینه توجه ویژه‌ای دارد و یکی از دغدغه‌های آقای شریعتمداری اجرای این قانون است.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در همین زمینه تاکید بر تامین اعتبارات و منابع برای قانون شده است و قرار است اعتبارات لازم در اختیار بهزیستی قرار بگیرد.

وی در ادامه ضمن تشکر از سازمان‌های مردمی فعال در حوزه معلولان گفت: در حال حاضر 2200 مرکز با سازمان همکاری دارند و از این تعداد 850 مرکز شبانه‌روزی و بقیه مراکز روزانه هستند.

وی با اشاره به اینکه سیاست سازمان بهزیستی واگذاری مراکز به سازمان‌های مردمی است گفت: ما در حال حاضر در تهران تنها دو مرکز داریم که هنوز واگذار نشده است و این دو مرکز نیز در آینده نزدیک واگذار خواهد شد. چرا که اعتقاد داریم خیرین و مراکز خیریه بسیار بهتر از سازمان بهزیستی در این زمینه خدمترسانی می‌کنند و در واقع ما اعتقاد داریم هیچ تفاوی بین سازمان و این مراکز وجود ندارد.

محسنی بندپی ادامه داد: استفاده از ظرفیت ارزشمندانه و خداپسندانه نیکوکاران یکی دیگر از استراتژی‌های سازمان بهزیستی محسوب می‌شود و در واقع ما اعتقاد داریم کسی که برای بهزیستی کار می‌کند به خاطر خداست و امیدواریم ما بتوانیم خدماتی را به جامعه هدف بهزیستی ارائه کنیم.

وی با بیان اینکه نباید هیچ محدودیتی برای معلولان وجود داشته باشد گفت: ما باید بهترین آموزش، حرفه‌آموزی، اشتغال، خدمات رفاهی و تجهیزات را برای معلولان در نظر بگیریم.

ورود 500 هزار معلول به چرخه حمایتی بهزیستی در 8 ماه گذشته
30 درصد از هزینه‌های مددجویان بهزیستی در مراکز توسط خیرین تامین می‌شود

رئیس سازمان بهزیستی ادامه داد: وظیفه این سازمان مطالبه‌گری و خواستن و نیازهای جامعه معلولان و منعکس کردن آنهاست و ما به طرق مختلف زمینه اشتغال این عزیزان را فراهم کرده و خواهیم کرد.

محسنی بندپی گفت: بر همین اساس تسهیلاتی به کارفرمایانی که معلولان را در کارگاه‌ها بکارگیری کنند پیش‌بینی کنند به طوریکه سازمان بهزیستی حق بیمه کارفرمایانی که معلولان را به کار بگیرند پرداخت می‌کند ضمن اینکه تسهیلاتی نیز در قالب وام کم بهره به این کارگاه‌ها و بنگاه‌های اقتصادی داده می‌شود.

وی با تاکید بر اجرای قانون استخدام 3 درصد معلولان گفت: در این زمینه نیز از سازمان امور استخدامی کشور بابت تاکید بر اجرای قانون و آیین‌نامه‌های آن تشکر می‌کنیم.

رئیس سازمان بهزیستی گفت: در سال 97، 27 هزار اشتغال از سوی سازمان بهزیستی ایجاد شده است که از این تعداد بیش از 15 هزار اشتغال برای معلولان فراهم شده است.

 

منبع : خبرگزاری تسنیم

همچنین ببینید

هشدار پلیس به طرفداران پرسپولیس و تراکتورسازی

رییس پلیس پایتخت از هواداران دو تیم پرسپولیس و تراکتورسازی خواست که از طرح شعارهای تفرقه‌آمیز خودداری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *