خانه / اخبار / اخبار سیاسی / انتقاد ایران از نقض تعهد آمریکا در انهدام سلاح‎های شیمیایی

انتقاد ایران از نقض تعهد آمریکا در انهدام سلاح‎های شیمیایی

به گزارش خبرگزاری مهر ، غلامحسین دهقانی معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امور خارجه در سخنرانی خود در نخستین روز چهارمین کنفرانس بازنگری کنوانسیون سلاح های شیمیایی که در شهر لاهه در حال برگزاری است، ضمن انتقاد از رفتار فریبکارانه برخی از اعضای معاهده گفت: اینگونه رفتارها، راه را برای دستیابی گروههای تروریستی به سلاح شیمیایی باز نموده و برای آنها این فرصت را فراهم کرد که از این سلاحها ضد انسانهای بی دفاع استفاده کنند.

وی افزود: ایران کشوری است که همواره موضعی روشن در مخالفت با سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های شیمیایی داشته و به تعهدات خویش پایبند بوده است. 

دهقانی ضمن اشاره به اینکه ایران بزرگترین قربانی سلاح‌های شیمیایی است، اظهار داشت حضور تعدادی از مجروحین سلاح های شیمیایی از ایران در این کنفرانس و نمایشگاهی که بر پا کرده اند به خوبی نشان می دهد که طی سه دهه گذشته چه بر جانبازان شیمیایی گذشته است.

وی سپس به عدم اقدام جامعه بین المللی در جلوگیری از استفاده از سلاح شیمیایی توسط رژیم سابق عراق علیه کشورمان و همچنین مردم عراق اشاره کرد و اظهار داشت: هرچند قدرتها مانع صدام برای استفاده از سلاح های شیمیایی نشدند ولی مشاهده آثار دهشتناک کاربرد این سلاحها بر قربانیان سلاحهای شیمیایی باعث شد که دنیا متوجه اهمیت و فوریت انعقاد کنوانسیون منع سلاح های شیمیایی شود و به این امر اقدام کند.

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه تاکید کرد: آمریکا به عنوان تنها دارنده ذخایر سلاح های شیمیایی تاکنون به بهانه واهی مشکلات فنی از انهدام ذخایر سلاح های شیمیایی خود، که مهم ترین وظیفه و اولویت کشورهای عضو کنوانسیون است، خودداری ورزیده است.

دهقانی اظهار داشت: اعتیاد آمریکا به اعمال تحریم های یکجانبه به ایجاد مانع در استفاده صلح آمیز از مواد و تکنولوژی شیمیایی، بر خلاف ماده ۱۱ کنوانسیون، نیز تسری یافته و با اعمال محدودیت های بانکی، در عمل خدمات دارویی مناسب به جانبازان شیمیایی را هم می تواند تحت تاثیر قرار دهد که بر خلاف تعهدات این کشور تحت کنوانسیون و مغایر با حقوق بین الملل است. 

معاون امور حقوقی و بین المللی وزارت امورخارجه اضافه کرد: جهانشمولی کنوانسیون سلاح های شیمیایی به دلیل عدم تصویب معاهده توسط رژیم صهیونیستی که دارای انواع سلاح های کشتار جمعی از جمله سلاح های شیمیایی است، تاکنون به محقق نشده است. امتناع این رژیم از الحاق به پیمان عدم اشاعه سلاحهای هسته ای با استفاده از چتر حمایتی آمریکا صلح و امنیت در منطقه خاورمیانه را پیچیده تر نموده است.

دهقانی همچنین در پایان با انتقاد از سیاسی کردن سازمان توسط برخی اعضا، تنها راه حفظ اعتبار سازمان را اتخاذ تصمیم بر اساس اجماع و وفاداری به متن کنوانسیون توسط همه دول عضو دانست.

منبع : خبرگزاری مهر

همچنین ببینید

لاریجانی: جنایت رژیم صهیونیستی باید به گوش تمام جهانیان برسد

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: اقدامات جنایتکارانه رژیم صهیونیستی باید به گوش تمام جهانیان برسد و این آشکارسازی مسائل، موجب حمایت بیشتر از آرمان فلسطین می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *